Dla ósmoklasisów

Nawigacja

rok 2023/24 Pani Rita rok 2022/23 Laboratoria Przyszłości rok 2021/22 Zdalna szkoła Terozki se pogodomy... Na czas wirusa rok 2019/20 Pani Łucja Rok 2018/19 POMAGAMY! Rok 2017/18 rok 2016/17 RAZEM TYCHY rok 2015/16 Szkoła demokracji rok 2014/15 Przyjaciel szkoły rok 2013/14 rok 2012/13 Kronika rok 2011/12 rok 2010/11 rok 2009/10 Kuchnia rok 2008/09 Pracownia

Wydarzenia

Rok 2018/19

Dyplomy zdobyte przez uczniów,
podziękowanie dla szkoły - są TUTAJ

 


 

BUDAPESZT

3-5 czerwca 2019

 

Wycieczka klas 8a i 7c.

Zapraszam uczniów do napisania relacji!
Zostanie zamieszczona tu, na stronie, i w kronice - na wieczną rzeczy pamiątkę!

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

DO HYMNU!

17 maja 2019

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Relacja na tychy.pl 

 


 

PARADA SCHUMANA

11 maja 2019

 

Przed feriami uczniowie klas ósmych dyskutowali – w ramach konkursu organizowanego przez Fundację Schumana – na ważne dla nas wszystkich tematy. Podczas tych debat byli naprawdę wspaniali!!! Z przeprowadzonych lekcji napisaliśmy sprawozdanie i… wygraliśmy nagrodę w konkursie – wyjazd do Warszawy na Paradę Schumana. W konkursie zostało nagrodzonych 18 szkół z całej Polski, wśród nich my – jako jedyna szkoła tyska. Parada Schumana jest marszem zwolenników Unii Europejskiej, w tym roku odbywała się po raz dwudziesty!

 

W sobotni poranek (baaardzo wczesny poranek) spotkaliśmy się pod szkołą i ruszyli w kierunku Warszawy, po drodze zabierając grupę uczniów z Częstochowy.

Zanim zaczął się przemarsz przez Warszawę – czekały na nas atrakcje w Miasteczku Schumana. To miejsce spotkań i dyskusji, wymiany doświadczeń i informacji, prezentujące najciekawsze inicjatywy organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych. Można tam było wziąć udział w konkursach (z nagrodami!), animacjach, grach edukacyjnych i spotkaniach z ekspertami. W tym roku tematem wiodącym było podsumowanie 15 lat Polski w UE. W kilkunastu namiotach w pobliżu Placu Zamkowego obecne było m.in. Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego; Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce; Erasmus Student Network; Front Europejski; Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji; Fundacja Instytut im. Władysława Bartoszewskiego; Forum Młodych Dyplomatów.

Samą Paradę poprzedziły jeszcze krótkie przemówienia zaproszonych gości – w tym również uczniów (ale nie naszych!), studentów, wolontariuszy – oraz wspólne odśpiewanie polskiego hymny i „Ody do radości”. A następnie kolorowy korowód ruszył przez miasto. Nad głowami uczestników Parady – w przeważającej części ludzi młodych! – powiewały flagi polskie i unijne, ale zauważyliśmy też flagę Niemiec, Węgier, Ukrainy, Katalonii, byli też goście z Czech, Cypru i pewnie z innych krajów, których w tym sporym tłumie nie dostrzegliśmy.

 

Takie spotkania są ważne! Pokazują, że dewiza Unii Europejskiej – „Zjednoczeni w różnorodności” – działa! Choć każdy z nas jest inny to wspólnie możemy zrobić więcej, zachowując jednocześnie naszą różnorodność i odrębność. Obecność ludzi młodych daje nadzieję na przyszłość – przecież to oni za parę lat będą decydować o losach naszej wspólnej Europy.

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Relacja na Portalu Oświatowym

 


 

TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

8 maja 2019

 

W tegorocznym konkursie rywalizowali uczniowie z dziewięciu tyskich szkół – rozwiązywali test wiedzy, sprawdzali umiejętności i sprawność w miasteczku ruchu drogowego i na torze przeszkód.

Drużyny były klasyfikowane w dwóch kategoriach wiekowych - w grupie młodszej (10-12 lat) zwyciężyła Szkoły Podstawowej nr 37, w grupie starszej najlepsza okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 9, drugie miejsce - Szkoła Podstawowa nr 13, trzecie - Szkoła Podstawowa nr 7.

 

Gratulacje dla wszystkich uczniów i przygotowujących ich nauczycieli!

 

 Więcej zdjęć TUTAJ

Relacja na Portalu Oświatowym 

 


 

TEROZKI SE POGODOMY…

4 kwietnia 2019

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

 

Rekrutacja do projektu pt. „ChemiK – Chemia + Kompetencje”

marzec 2019


Uczennice i Uczniowie zainteresowani udziałem w Projekcie,
spełniający warunki określone w REGULAMINIE REKRUTACJI I UCZESTNICTWA W PROJEKCIE
„ChemiK – Chemia + Kompetencje” (zarządzenie Rektora UŚ - TUTAJ)
proszeni są o dostarczenie do dnia 10.04.2019 r.,
podpisanego przez rodziców/opiekunów prawnych
 FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO DLA KANDYDATA DO PROJEKTU
„ChemiK – Chemia + Kompetencje”

(do pobrania TUTAJ)

Dokument należy dostarczyć do Koordynatora ze strony szkoły:
pani Małgorzaty Pałygi (lub wychowawcy klasy)
Informacje na temat Projektu oraz rekrutacji znajdują się TUTAJ

 


 

PROJEKT "CHEMIK - CHEMIA + KOMPETENCJE"

marzec 2019 

 

 

Instytut Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w porozumieniu z naszą szkołą rozpoczął realizację projektu pt. „ChemiK – Chemia + Kompetencje” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach Projektu uczniowie szkoły będą mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach dydaktycznych, tj. warsztatach ogólnorozwojowych oraz podstawowych i specjalistycznych z różnych dziedzin, prowadzonych w Instytucie Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

Więcej informacji TUTAJ

 


 

DO HYMNU!

marzec 2019

 

W listopadzie 2018, przed Narodowym Świętem Niepodległości, uczniowie śpiewali hymn. Wszyscy wspólnie na sali gimnastycznej. Zaśpiewali wspaniale! Mając to na uwadze zgłosiliśmy szkołę do konkursu Do hymnu! i zostaliśmy zakwalifikowani - jako jedna z 300 polskich szkół, jedna z trzech szkół tyskich.


Regulamin konkursu przewiduje zaśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego (obowiązkowo, ale to już umiemy!) oraz dwóch pieśni hymnicznych, z zestawu zaproponowanego przez organizatorów. Wybraliśmy Odę do radości (w tym roku mija 15 lat od dołączenia Polski do Unii Europejskiej!) oraz Marsz Polonia. Mamy więc zestaw pieśni o Polsce, o naszej wspólnej Europie i o Polakach mieszkających za granicą.


Od kilku dni uczniowie (przede wszystkim z klas 4-7) zaczęli ćwiczyć śpiewanie. Konkurs odbędzie się 9 kwietnia - wówczas przyjedzie do nas komisja i posłucha naszego (wspaniałego!) wykonania hymnów.
Do tego czasu będziemy śpiewać przy każdej zadarzającej się okazji.


Ale jeszcze zadanie domowe dla uczniów - proszę czasami posłuchać sobie nagrań w domu. Żeby lepiej zapamiętać melodię i nauczyć się tekstów.
Wzorcowe wykonania pieśni:
Oda do radości
Marsz Polonia


Uwaga! W trzeciej zwrotce Marsz Polonia" poprawny tekst brzmi:
sławą polskiego PAŁASZA zabrzmią nasze BŁONIE- i tak śpiewajmy.

 

Teksty hymnów są TUTAJ
 

 


 

DYSKUSJE O WAŻNYCH SPRAWACH

7 lutego 2019

 

Do ferii zostało kilkanaście godzin, niektórzy duchem byli już na nartach, wszyscy marzyli o odpoczynku. Jednak ósmoklasiści postanowili porozmawiać o sprawach ważnych dla… nas wszystkich.

 

Debaty przeprowadziliśmy podczas lekcji WOS-u, żeby od razu uzupełnić to spotkanie o informacje dotyczące Parlamentu Europejskiego i Unii Europejskiej. Nie do końca się to udało – zabrakło czasu. Ale te tematy pojawią się jeszcze na lekcjach.

Do czwartkowej debaty uczniowie przygotowali się wcześniej. Na lekcję przyszli więc zaopatrzeni w kartki z notatkami i telefonami z zapisanymi plikami i znalezionymi stronami internetowymi. Jak się okazało pomocne były również ich własne obserwacje i doświadczenia.

 

 

 

W każdej z trzech klas uczestniczących w debatach rozmawialiśmy o zmianie czasu, o składzie produktów w różnych krajach i największym problemie, dotykającym nas wszystkich – zaśmieceniu środowiska plastikami.

 

Tematem, który budził najżywsze emocje były właśnie plastiki. Uczniowie znali fakty dotyczące zaśmiecenia naszej planety, wiedzieli o dryfującej po oceanie „wyspie” złożonej z plastikowych odpadków, o wszechobecnych mikrodrobinach plastiku. Wszyscy zgodnie uznali, że my – przyzwyczajeni do wygody ludzie – musimy ograniczyć zużycie plastików. Zastąpienie jednorazowych reklamówek torbami na zakupy z materiału, wymyślenie czegoś (taniego w produkcji), co zastąpi jednorazowe talerzyki i sztućce, noszenie ze sobą butelek wielokrotnego użytku (najlepiej szklanych) , dostęp w przestrzeni publicznej do kraników z wodą pitną - to pomysły, które pojawiały się najczęściej. . Najciekawsze były pomysły uczniów, jak zachęcić ludzi do ograniczenia użycia plastików. Padały takie propozycje jak: uczenie dzieci już od poziomu przedszkola, prelekcje w zakładach pracy, orędzie prezydenta, propagowanie właściwych postaw przez youtuberów.

 

 

 

Dyskusja o jednakowym składzie produktów również była gorąca. Wnioski sprowadzały się najczęściej do stwierdzenia, że wszyscy ludzie są jednakowi, więc i produkty w różnych krajach powinny mieć ten sam skład. Aczkolwiek w odniesieniu do produktów spożywczych uczniowie dostrzegali potrzebę uwzględnienia lokalnych smaków i przyzwyczajeń. Jedna z referujących temat dziewczynek, dla udokumentowania tej tezy przytoczyła przykłady z różnych stron świata – np. z USA i Japonii.

 

 

Tematem, w którym uczniom najtrudniej było wypracować wspólne stanowisko była zmiana czasu. Pojawiały się wypowiedzi bardzo dojrzałe – na przykład, że jest to istotne dla firm transportowych działających na obszarze całej Europy, że organizm człowieka musi się przystosować do zmienionego czasu. W jednej z klas wnioskiem, do którego doszli uczniowie było „i po co to zmieniać, niech zostanie jak jest?", w innej uczniowie powołali się na konsultacje przeprowadzone w ubiegłym roku przez Komisję Europejską i uznali, że ze zmian czasu należy zrezygnować.
 

 

Dopiero po przedyskutowaniu naszych trzech zagadnień uczniowie dowiedzieli się, że są to również przykładowe problemy dyskutowane w Parlamencie Europejskim. Choć… dla niektórych nie było to zaskoczeniem. Już podczas naszego pierwszego spotkania, kiedy umawialiśmy się, o czym będziemy dyskutować, jedna z uczennic bez chwili wahania skomentowała – „Będziemy mówić o Unii Europejskiej!”
 

Dodatkową atrakcją dla uczniów w ramach naszych unijnych zajęć była możliwość zrobienia biżuterii (bransoletki lub przywieszki) inspirowanej motywami unijnymi. Gdyby ktoś jeszcze chciał - zapraszam do biblioteki!!! 

 

 

 

Większość naszych ósmoklasistów urodziła się w 2004 roku – tym, w którym Polska dołączyła do Unii Europejskiej. Dla nich nasze członkostwo w UE jest faktem oczywistym i „od zawsze”. W ciągu swojego kilkunastoletniego życia obserwowali zmiany, inwestycje w Polsce, może nawet nie zdając sobie sprawy, ile z nich współfinansowanych było z UE. Ten proces zresztą trwa nieustająco, w tej chwili nasza szkoła (i kilkanaście innych tyskich szkół) jest ocieplanych, a przed szkołą stoi charakterystyczna tablica z dwunastoma gwiazdkami.

 

 

 

Zajęcia odbyły się w ramach konkursu „Europejczyk odczuje, co Parlament zdecyduje”
organizowanego przez Fundację Roberta Schumana.

 

Więcej zdjęć z naszych dyskusji TUTAJ

 


 

BAL KARNAWAŁOWY KLAS 1-3

6 lutego 2019

 

 

Album w przygotowaniu.

Staram się dopilnować, żeby na zdjęciach nie znalazły się dzieci,
których Rodzice nie wyrazili zgody na publikację…

 


 

SPOTKANIE Z PISARKĄ

4 lutego 2019

 

Uczniowie klas ósmych wzięli udział w spotkaniu z panią Joanną Jarczyk, która opowiadała o tym, że warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji.

 

 


 

JARMARK BOŻONARODZENIOWY NA PL. BACZYŃSKIEGO

14-16 grudnia 2018

 

Kolejny raz nasza szkoła miała stoisko na Jarmarku Bożonarodzeniowym na pl. Baczyńskiego. Rękodzieło autorstwa naszych uczniów oraz zaprzyjaźnionych ze szkołą artystów cieszyły się wielkim powodzeniem!

 

 

Wzięliśmy również udział w konkursie „Drzewko bożonarodzeniowe”.
Ozdoby, które przygotowali uczniowie klas siódmych zyskały uznanie jurorów konkursu – zdobyliśmy nagrodę!

 

 


 

SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE

12 grudnia 2018

 

Nasze tradycyjne spotkanie przedświąteczne – kolorowe, rozśpiewane, roztańczone.

 

 

Album w przygotowaniu. To nie jest proste dopilnować,
żeby na zdjęciach nie znalazły się dzieci,
których Rodzice nie wyrazili zgody na publikację…

 


 

MIKOŁAJ

6 grudnia 2018

 

 


 

SPOTKANIE Z PANEM KONSTANTYM WOLNYM

3 grudnia 2018

 

Uczniowie klasy 6a wzięli udział w niezwykłej lekcji historii Śląska,
którą poprowadziła para doskonałych znawców tematu.


Pani profesor Małgorzata Myśliwiec przeprowadziła bogato ilustrowany wykład o czasach powstań i plebiscytu. Sylwetkę pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego, Konstantego Wolnego, przybliżył dzieciom wnuk bohatera, noszący imię po dziadku, Pan Konstanty Wolny.


Uczniowie z dużym zainteresowaniem wsłuchiwali się w opowiadane historie o kłopotach Konstantego w dzieciństwie, o jego młodzieńczych ambicjach i losach wojennych. Ideą, której się poświęcił było przyłączenie Śląska do Polski. Odniósł sukces. Jest człowiekiem godnym podziwu i naśladowania. Opowieść Pana Konstantego o dziadku żywo oddziaływała na wyobraźnię uczniów, albowiem okrasił ją licznymi anegdotami z życia prywatnego bohatera. Pani profesor zabrała dzieci na wirtualną wycieczkę do Sejmu Śląskiego i odkryła przed nimi kilka tajemniczych miejsc w tej olbrzymiej budowli. Zachęciła uczniów do zwiedzenia gmachu.


Miło było gościć Panią Myśliwiec i Pana Wolnego w szkole. Przynieśli opowieść, słodycze i piękną książkę pt.Marszałek Konstanty Wolny 1877-1940, w której autorzy zawarli historię życia pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego i ludzi, z którymi zetknął się w swej działalności dla Śląska. Z wdzięcznością przyjęliśmy też pamiątkowy medal, który wzbogaci zbiory szkolnej Izby Regionalnej.

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

5-11 listopada 2018

 

... szkolną ciszę przerywa głośny tupot stóp. Zza zakrętu wyłaniają się uczniowie czwartej klasy. Słychać głośne oddechy i ponaglające okrzyki. Nie powstrzymuje ich nawet groźne spojrzenie, czuwającej nad porządkiem, pani woźnej. Drużyna jednaj z klas, trzymając w rękach kartki z zadaniami, dalej mknie korytarzem...

 

 

 

Nasza szkoła włączyła się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. Od początku roku wiele się działo – uczniowie robili klasowe gazetki, plakaty opisujące postawy patriotyczne oraz tworzyli albumy historyczne, w klasach słychać było śpiew piosenek patriotycznych.

 

 

 

W ostatnim tygodniu przed Świętem uczniowie zostali zaproszeni do wzięcia udziału w „Grze szkolnej”. Wyznaczone drużyny – przedstawiciele klas – przystąpiły do rywalizacji w wypełnianiu wytyczonych im zadań. Stopień trudności uzależniony był od wieku uczestników. Wśród konkurencji znalazły się między innymi rozwiązywanie rebusów, rozpoznawanie tytułów pieśni patriotycznych, wypełnianie krzyżówek, odgadywanie haseł wykreślanek, przyszycie guzików do munduru, a nawet opatrywanie rannego.

Zabawa została miło przyjęta przez uczestników. Najbardziej podekscytowani byli uczniowie klas czwartych, których pokonywanie zadań pochłonęło całkowicie. Atmosfera rywalizacji przeniosła się także na starszych. Przy organizacji gry pomagali wszyscy nauczyciele, szczególnie wychowawczynie klas młodszych wspierające swoich podopiecznych oraz ci, w klasach których zorganizowano „punkty zadaniowe”.

Mimo, iż przyswajanie wiadomości historycznych czasem przychodzi z pewnym trudem, przy okazji gry szkolnej odbyło się zabawowo łatwo.

Zwieńczeniem tych działań była uroczystość szkolna 9 listopada, na której podsumowano szkolne konkursy , a o godzinie 11:11 odśpiewano „Mazurek Dąbrowskiego”.

 

 

 

W niedzielę, w dniu Narodowego Święta Niepodległości, poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w miejskich obchodach święta – podczas mszy w kościele św. Marii Magdaleny i pod nowym pomnikiem obok Urzędu Miasta.

To jeszcze nie koniec! Tematyka jubileuszu naszej Niepodległości będzie obecna nadal!

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 

Szanowni Rodzice! Jeżeli na zdjęciu pojawiło się Państwa dziecko,

mimo że nie wyraziliście Państwo zgody na publikację -

bardzo proszę o sygnał 

 


 

WARSZTATY „WSPÓŁKREACJA SZKOLNYCH PRZESTRZENI”

25 października 2018

 

Nasza szkoła bierze udział w projekcie „WspółKREACJA szkolnych PRZESTRZENI”. Projekt ma na celu podniesienie kompetencji i postaw społecznych oraz obywatelskich młodzieży szkolnej z trzech tyskich szkół, poprzez partycypacyjne zagospodarowanie fragmentu przestrzeni szkolnej.

 

W ramach projektu dziesięcioro uczniów z klas starszych uczestniczyło w Warsztatach kreatywnego i partycypacyjnego zagospodarowywania przestrzeni. Podczas trzygodzinnych warsztatów uczniowie wraz ze szkolnym koordynatorem projektu oraz grupą kilku ekspertów zdiagnozowali teren szkoły (jego dobre i złe strony), opracowali koncepcję zmiany i stworzyli bardzo ciekawe projekty. Uczniowie zdecydowali, że najbardziej chcieliby poprawić estetykę i funkcjonalność przestrzeni szkolnej szatni.

Obecnie czekamy na etap drugi – realizację uczniowskich projektów. Uczniowie pod nadzorem ekspertów oraz przy wsparciu wolontariuszy, będą realizować swój projekt, zmieniając wybrany fragment przestrzeni w szkole.

 

Projekt jest dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO) w Konkursie Śląskie Lokalnie 2018-2019 i jest realizowany we wsparciu firmy STABILIO DOMY.

 

 

Więcej zdjęć wkrótce

 


 

PASOWANIE NA UCZNIA

19 października 2018

 

Nasi wspaniali pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani na uczniów.
Życzymy, aby nauka była dla nich wspaniałą przygodą.

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

DZIEŃ NAUCZYCIELA

15 października 2018

 

 

 


 

PRÓBNA EWAKUACJA

10 października 2018

 

Jak co roku sprawdziliśmy, czy potrafimy szybko, sprawnie i bezpiecznie ewakuować się ze szkoły.

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

3 września 2018

 

Na sali gimnastycznej, w salach lekcyjnych, opaleni, uśmiechnięci, zaciekawieni – rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny!

 

 


 

PRZYGOTOWANIA

21-31 sierpnia 2018

 

Zanim wrócili do szkoły uczniowie – trzeba było przygotować podręczniki. A było tego „trochę”…

Przypominamy uczniom o konieczności oprawienia i podpisania podręczników! To ważne!

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Rudolfa Zaręby w Tychach
    Szkoła Podstawowa nr 1 w Tychach, pl. Wolności 4
  • 32 2272212

Galeria zdjęć