Dla ósmoklasisów

Nawigacja

rok 2023/24 Pani Rita rok 2022/23 Laboratoria Przyszłości rok 2021/22 Zdalna szkoła Terozki se pogodomy... Na czas wirusa rok 2019/20 Pani Łucja Rok 2018/19 POMAGAMY! Rok 2017/18 rok 2016/17 RAZEM TYCHY rok 2015/16 Szkoła demokracji rok 2014/15 Przyjaciel szkoły rok 2013/14 rok 2012/13 Kronika rok 2011/12 rok 2010/11 rok 2009/10 Kuchnia rok 2008/09 Pracownia

Wydarzenia

rok 2013/14

 

 


 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

27 czerwca 2014

… i nadszedł nareszcie najbardziej oczekiwany dzień roku szkolnego – jego zakończenie! ;-) Jak zawsze podczas spotkania na sali gimnastycznej zostały wręczone świadectwa i nagrody dla najlepszych uczniów, najlepsi absolwenci otrzymali „Złote tarcze”, ich rodzice listy gratulacyjne.

Uhonorowaliśmy również osoby, które najbardziej pomogły szkole przyznając kolejne tytuły Przyjaciela Szkoły.

Na koniec jeszcze mury szkoły zadrżały od okrzyku uczniów „Niech żyją wakacje!” i można odpoczywać.

Absolwentom życzymy powodzenia w gimnazjach! 

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

PODSUMOWANIE KONKURSÓW

26 czerwca 2014

W ciągu roku szkolnego nasi uczniowie biorą udział w wielu konkursach szkolnych i międzyszkolnych. W przeddzień zakończenia roku szkolnego nadszedł czas na ich podsumowanie i wręczenie nagród. Wszystkim laureatom gratulujemy!

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

POŻEGNANIE

24 czerwca 2014

Po 10 latach kierowania tyskim Muzeum na emeryturę odeszła pani dyrektor Maria Lipok-Bierwiaczonek. Pożegnalnym prezentem dla przyjaciół Muzeum i tyszan była piękna wystawa zdjęć pani Marii „Moje tyskie niebo”.

Na wernisażu wystawy nie mogło zabraknąć delegacji naszej szkoły! Z Muzeum Miejskim w Tychach współpracujemy od lat, nasi uczniowie obejrzeli wiele muzealnych wystaw, brali udział w lekcjach, spotkaniach, grach miejskich. Pani dyrektor była jurorem podczas naszego konkursu gwary śląskiej „Terozki se pogodomy…”, ostatnie dwa konkursy odbywały się w gościnnych murach Muzeum. Eksponaty z archiwum szkoły wielokrotnie były wypożyczane przez Muzeum. Wszystkie te przedsięwzięcia miały miejsce w czasie, kiedy Muzeum kierowała pani Maria Lipok-Bierwiaczonek. Dziękujemy za lata twórczej współpracy i mamy nadzieję, że jeszcze nie raz się spotkamy!

 

fot. Joanna Kawa-Jawilak MMTy

 

Relacja na stronie Muzeum Miejskiego w Tychach 

 


 

DZIEŃ MAMY I TATY

17 czerwca 2014

Kto jest ważniejszy – mama czy tata? Zastanawiali się nad tym uczniowie klas 3a i 3c podczas akademii z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca. Do jakich wniosków doszli? Oczywiście dziecko potrzebuje obojga Rodziców!

 

 

Więcej zdjęć (wkrótce) TUTAJ

 


 

SPOTKANIE Z MISJONARZEM

16 czerwca 2014

Uczniowie kilku klas wzięli udział w spotkaniu z księdzem Piotrem Kołczem, misjonarzem pracującym w Zambii. Ksiądz Piotr opowiadał i swojej (bardzo rozległej) parafii, o budowie kościoła, o codziennej pracy wśród swoich parafian. 

 

 

 


 

PIKNIK RODZINNY

14 czerwca 2014

Tak się złożyło, że w roku Jubileuszu szkoły odbył się jubileuszowy Piknik Rodzinny. Już po raz dziesiąty zaprosiliśmy uczniów, rodziców, absolwentów i wszystkich zainteresowanych tym, co dzieje się w szkole. Jak co roku podczas naszego spotkania było coś dla ciała i coś dla ducha – przepyszne (jak zwykle!) ciasta, występy wokalne, instrumentalne, taneczne, teatralne uczniów naszej szkoły i zaprzyjaźnionego MDK nr 1. Poza sceną również nie brakowało atrakcji: kiermasz rękodzieła artystycznego, zjeżdżalnia, przejażdżki konne, strażacy, rodzinne rozgrywki sportowe z cennymi nagrodami.

Wielu naszych gości zatrzymywało się przy jubileuszowych wystawach „Szkoła naszych przodków i nas…” (wystawa została rozszerzona o planszę prezentującą reprodukcje widokówek z budynkiem szkolnym) oraz „Sceny z życia szkoły oczami dzieci”.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam przygotowac tegoroczny Piknik Rodzinny i wszystkim, którzy nas odwiedzili! 

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 

PS. Zaprzyjaźnieni ze szkołą rekonstruktorzy historyczni ze stowarzyszenia Pro Fortalicium tego dnia otwierali wyremontowany schron w Pszczynie i nie mogli być obecni na naszym Pikniku… 

 


 

GRA MIEJSKA

8 czerwca 2014

„Skarby naczelnika Jana Wieczorka” – to tytuł gry miejskiej, którą pod patronatem Muzeum Miejskiego w Tychach zorganizowało Stowarzyszenie Faber. Punktem startowym gry była nasza szkoła – w latach przedwojennych jeden z najważniejszych punktów Tychów.

W grze wzięło udział 10 zespołów, wśród nich reprezentacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 z kapitanem Januszem Wróblem – i to właśnie oni zwyciężyli w grze. Gratulujemy!

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Relacja na stronie Muzeum Miejskiego w Tychach, relacja na stronie Stowarzyszenia Faber 

 


 

LEKCJA PRZYRODY

5 czerwca 2014

Wiele lat nasi uczniowie jeździli na lekcje do planetarium. A tym razem planetarium przyjechało do nas! 

 

 

 


 

KARTA ROWEROWA

3 czerwca 2014

Swoje pierwsze "prawo jazdy" zdobywali uczniowie klas 4 i 5. 

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

PRZEDSTAWIENIE KUKIEŁKOWE

3 czerwca 2014

Po raz drugi w tym roku do szkoły zawitał teatrzyk kukiełkowy. Tym razem uczniowie obejrzeli „Złotego ptaka” braci Grimm.

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

DZIEŃ SPORTU

2 czerwca 2014 

Nasze nowe wspaniałe boisko sprawuje się świetnie! I można go wykorzystać bardzo wszechstronnie! Przekonaliśmy się o tym podczas tegorocznego dnia sportu, kiedy większośc rozgrywek odbyła się na boisku – biegi sztafetowe klas starszych i młodszych, mecze koszykówki, unihokeja i siatkówki. Uczniowie klas młodszych rywalizowali również w konkurencjach sprawnościowych. Dla wszystkich ważna była wygrana, ale liczyła się też wspólna zabawa i stosowanie zasady fair play. 

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

PRAGA PO RAZ DRUGI

22-25 maja 2014

W maju jeszcze raz grupa uczniów pojechała zwiedzać piękną stolicę naszych południowych sąsiadów. Nasza wycieczkowa grupa składała się z uczniów naszej szkoły oraz uczniów SP 4, SP 5 i G 2. I znów na początek uczestnicy wyjazdu odwiedzili Muzeum Miniatur, Hrad, przeszli przez Most Karola na rynek staromiejski. Podczas rejsu po Wełtawie pogoda zafundowała nam dodatkowe atrakcje – potężną burzę. Ale wcale nie przeszkodziło to uczestnikom wycieczki w podziwianiu okolicy. Drugiego dnia uczniowie odwiedzili Wyszehrad – jedno w ważnych miejsc w historii Pragi i Czech. Niecodzienną atrakcją był powrót do hotelu metrem. 

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ i TUTAJ

 


 

LEKCJA ZOOLOGII

23 maja 2014

Tym razem uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czegoś więcej o ptakach drapieżnych – ich zwyczajach, cechach charakterystycznych, występowaniu. Spotkanie przygotowali pasjonaci z Ptaszyńca

 

fot. Barbara Kajdasz

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

NAGRODY

maj 2014

 

Z największa radością informujemy, że tegorocznym laureatem nagrody prezydenta miasta w dziedzinie kultury został Henryk Jan Botor!

Henryk Jan Botor jest wspaniałym muzykiem, kompozytorem, improwizatorem, aranżerem, wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie i, przede wszystkim, absolwentem naszej szkoły! Serdecznie gratulujemy!

Relacja na stronie Urzędu Miasta.

Przypomnijmy, że dwa lata temu nagrodę w dziedzinie sportu zdobył innym nasz absolwent – Adam Bielecki.

 

Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2013 otrzymało Muzeum Miejskie w Tychach za wystawę „Dostał Jacek elementarz… Szkolnictwo w Tychach w XX wieku”. Jest to dla nas wielka radość, ponieważ część eksponatów tej wystawy pochodziła z archiwum naszej szkoły.

Relacja z uroczystości wręczenia nagród na stronie Muzeum Miejskiego w Tychach.

 


 

ZAMKI DOLNEGO ŚLĄSKA

16-18 maja 2014

Tym razem nauczyciele wybrali się na wycieczkę… bez uczniów! :-) Zwiedzili zamek Książ (związany z historią Ziemi Pszczyńskiej – właścicielem zamku było ród Hochberg von Pless), zamek Czocha i Jaskinię Niedźwiedzią. 

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

1 z 10

16 maja 2014

Kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Przyrodniczo-Ekologicznego „1 z 10” pozwoliła uczniom sprawdzić swoją wiedzę.

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

ILUZJONISTA

9 maja 2014

Dla naszych uczniów wystąpił pochodzący z Ukrainy iluzjonista Aleksander Tkacz.

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

JUBILEUSZ

8 maja 2014

Od początku roku szkolnego trwały przygotowania do tego dnia, kiedy szkoła obchodziła swoje 220 urodziny. Uczniowie poznawali historię szkoły, dzieje budynku przy placu Wolności, informacje o ciekawych wydarzeniach z dziejów szkoły i Tychów zapisanych w kronice.

Uczniów i ich rodziców zaprosiliśmy do udziału w konkursach – mogli oni zaprojektować maskotkę szkolną, opisać historie związane ze starymi fotografiami, narysować drzewo genealogiczne, uwzględniające przodków będących uczniami naszej szkoły. Dzięki życzliwości absolwentów i rodziców naszych uczniów udało się przygotować piękną wystawę kilkudziesięciu zdjęć klasowych, z których najstarsze miały około 90 lat! KLIKNIJ 
Uczniowie wszystkich klas wzięli udział w projekcie plastycznym, w efekcie którego powstały rysunki ilustrujące różne wydarzenia szkolne KLIKNIJ. Rysunki te były piękną dekoracją sali gimnastycznej podczas jubileuszowych uroczystości.

W przededniu Jubileuszu uczniowie zapalili znicze i złożyli symboliczne kwiaty pod pomnikiem Powstańców Śląskich i na grobach osób ważnych w dziejach szkoły – naszego patrona Rudolfa Zaręby, ks. Jana Kapicy, byłego dyrektora Stefana Hapety i tłumacza kroniki Pawła Grychtolika.

8 maja obchody Jubileuszu rozpoczęliśmy od mszy św., której przewodniczył ksiądz arcybiskup senior Damian Zimoń. Następnie poczty sztandarowe, uczniowie i goście przeszli do Teatru Małego. W oficjalnej części uroczystości nastąpiło wręczenie Statuetek 220-lecia, będących wyrazem wdzięczności za życzliwość, jakiej szkoła doświadcza i doświadczała od wielu osób. Nie brakło i życzeń od naszych wspaniałych gości KLIKNIJ. W części artystycznej zatańczyli, zaśpiewali nasi uczniowie, kółko regionalne pokazało „Kopciuszka” po śląsku. Wystąpili również nasi wspaniali absolwenci.

Podczas urodzin trzeba odwiedzić Jubilatkę – więc z teatru goście przeszli do szkoły. Był to czas na wspomnienia i rozmowy… Dalszym ciągiem obchodów urodzin szkoły był X Piknik Rodzinny. 

 

 

Więcej zdjęć z uroczystości TUTAJ

Relacja na portalu tychy.pl i naszemiasto.pl 

O szkole i o Jubileuszu 220-lecia w tyskiej prasie:

 


 

KONSTYTUCJA 3 MAJA

30 kwietnia 2014

Historyczne wydarzenia sprzed lat w formie ciekawej inscenizacji przypomnieli uczniowie klasy 6c. 

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

AKADEMIA PAPIESKA

29 kwietnia 2014

Nasz nowy Święty – Jan Paweł II – zawsze był bliski naszym uczniom i nauczycielom. W tych dniach, kiedy Jan Paweł II został kanonizowany uczniowie wszystkich klas spotkali się na sali gimnastycznej i obejrzeli montaż słowno-muzyczny o naszym papieżu, który przedstawili uczniowie klasy 4a.  

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

WSPOMNIENIE O PANU STEFANIE HAPECIE

21 kwietnia 2014

21 kwietnia, w wieku 97 lat, zmarł były dyrektor naszej szkoły pan Stefan Hapeta.

Pan Stefan Hapeta był dyrektorem w latach 1961-1976. W tym czasie w szkole miało miejsce wiele inwestycji, z których nasi uczniowie korzystają do dziś – największa i najważniejsza to budowa sali gimnastycznej.

 

 


 

BRD

14 kwietnia 2014

W deszczowej pogodzie uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów zmagali się w przepisami ruchu drogowego podczas kolejnego turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

„CZYSTE TRAWNIKI DLA TYSKICH DZIECI”

8 kwietnia 2014

Klasa 2 c wzięła udział w miejskim happeningu „Czyste trawniki dla tyskich dzieci”, który miał na celu zwrócenie uwagi na problem sprzątania po psach.

 

 

Relacja na stronie Urzędu Miasta, w portalu tychy.pl

 


 

W SZKOLE NASZYCH PRZODKÓW

3, 8 kwietnia 2014

Jak wyglądała nauka w szkole przed laty, gdzie uczniowie jeździli na wycieczki, jak budowano salę gimnastyczną – bardzo ciekawych opowieści mogli wysłuchać uczniowie, którzy wzięli w spotkaniach z panią Ritą Kwiotek (absolwentką naszej szkoły, emerytowaną polonistką i dyrektorką szkoły)

 

 

oraz panem Jerzy Szajorem (emerytowanym nauczycielem wf).

 

 

Zdjęcia z otwarcia sali gimnastycznej 26 kwietnia 1975 roku, o których opowiadał pan Jerzy można zobaczyć TUTAJ

 


 

PISA

2 kwietnia 2014 

 

 


 

SPRAWDZIAN KLAS SZÓSTYCH

1 kwietnia 2014

Całkiem poważnie w Prima Aprilis szóstoklasiści napisali sprawdzian podsumowujący naukę w szkole podstawowej. Teraz czekamy na wyniki i trzymamy kciuki, żeby były jak najlepsze!

 

 

Niezdecydowanym, które gimnazjum wybrać polecamy zakładkę „Dla szóstoklasistów” – są tam zebrane informacje o gimnazjach najczęściej wybieranych przez naszych uczniów oraz tych, które reklamowały się podczas wywiadówek.

Więcej zdjęć ze sprawdzianu TUTAJ

 


 

SUKCESY SPORTOWE

marzec 2014

 

Mimo, że nie jesteśmy szkołą sportową nasi uczniowie z wielkim powodzeniem biorą udział w zawodach sportowych w wielu dyscyplinach.

W połowie marca odbyły się Powiatowe Zawody w Piłce Ręcznej chłopców, z których nasza drużyna wróciła ze złotym medalem! W skład zwycięskiej drużyny wchodzili: Bartek Bojarski, Sebastian Danielczyk, Daniel Drzyzga, Sebastian Dwornicki, Alex Konieczko, Kacper Krosny, Kasper Krupa, Radek Okoń, Kuba Pokrywczyński, Sebastian Sarna, Kuba Szatan, Kuba Szpiech, Adam Urdzoń i Łukasz Wawrzyczek.

 

fot. Aldona Bondel

 

Pod koniec miesiąca odbył się XVI Tęczowy Konkurs Zespołów Szkolnych w Aerobiku – nasze wspaniałe dziewczyny kolejny raz zdobyły złoty medal!

 

 

Uczniowie trenujący w Śląskiej Akademii Aikido rywalizowali w III Klubowym Pucharze Aikido im. Olafa Firlusa. Wielu naszych uczniów zdobyło w tych zawodach puchary.

 

Trzecioklasiści startowali w zawodach pływackich Waterrr Cup 2014. Nasza sztafeta stylem dowolnym w składzie Liwia Termin, Zuzia Skudło, Patryk Dańkowski i Rafał Marczyk zdobyła brązowy medal!
Zdjęcia z zawodów na stonie MOSiR-u TUTAJ

 

 

Angelika Kula, która tańczy w zespole D’Way of Life również zdobyła złoty medal! Jej zespół startował w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Nowoczesnego World Dance w Sosnowcu i zwyciężył w jednej z turniejowych kategorii.

 

 

Gratulujemy wszystkim sprawności i pasji. Życzymy wielu dalszych sukcesów! 

 


 

JUBILEUSZ TUŻ TUŻ!

26 marca 2014

Przygotowania do Jubileuszu wkraczają w decydującą fazę! Do 8 maja czasu niby jest sporo, ale…
Dzisiaj zawisł na szkole baner informujący o naszym święcie!

 

 

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli nam w dotychczasowych przygotowaniach. 
Więcej informacji o obchodach wkrótce!

 


 

1%

luty-kwiecień 2014

Zbliża się czas składania rozliczeń podatkowych za rok 2013. Przypominamy, że dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Nobel Sport (KRS 0000180789) możliwe jest odpisanie 1% podatku na rzecz naszej szkoły.

Jak wypełnić deklarację podatkową (na przykładzie PIT-37):

 

Uwadze tych, którzy chcieliby przeznaczyć swój 1% na inny cel polecamy Fundację Fiona (zobacz ulotkę stronę).

 


 

TELEWIZJA W SZKOLE

17 marca 2014

Gościliśmy dzisiaj panów z Telewizji Silesia, przygotowujących materiał o sześciolatkach w szkole – do obejrzenia TUTAJ.

 

 

 


 

„TEROZKI SE POGODOMY…”

13 marca 2014

… nasz konkurs gwarowy osiągnął pełnoletność! W tym roku odbył się po raz osiemnasty. Naszych gości zaprosiliśmy w gościnne mury Muzeum Miejskiego w Tychach, do głównej sali ekspozycyjnej przy ul. Katowickiej. Uczestnicy konkursu – ze szkół z Tychów, Bierunia, Kobióra, Lędzin – zaprezentowali bardzo dobre teksty! Jak zawsze! Gratulujemy zwycięzcom i... bardzo my som radzi, że tyla dziecek poradzi tak piyknie godać!

 

 

Obszerna fotograficzna relacja TUTAJ

 


 

REKOLEKCJE

10-12 marca 2014

Nasi uczniowie uczestniczyli w trzydniowych rekolekcjach wielkopostnych.

 

 

Podczas podsumowującej rekolekcje Mszy św. dzieci złożyły swoje dary na wybrany przez siebie cel. 

 

 


 

WYCIECZKA DO PRAGI

6-9 marca 2014

 

 

Dawno, dawno temu – jak mówi legenda – księżniczka Libusza stała na Wzgórzu Wyszehradzkim i prorokowała: „Vidím veliké mĕsto! Jeho sláva se bude dotýkat hvĕzd.” Poeta przełożył to: „Miasto widzę ogromne, a sława jego gwiazd dosięże…”

Nasi uczniowie mogli się na własne oczy przekonać, czy Praga jest naprawdę tak piękna.

Wizytę w Pradze rozpoczęli od Malej Strany – patrząc na klasztor na Strahovie posłuchali opowieści o historii i architekturze, a następnie odwiedzili niewielkie Muzeum Miniatur prezentujące dzieła malutkie, ale absolutnie niesamowite! Pochodzący z Syberii Anatolij Konienko jest absolutnym mistrzem w tworzeniu miniatur, do obejrzenia których potrzeba jest lupa lub nawet mikroskop. [uczniów, którzy robili zdjęcia tych dzieł proszę o dostarczenie kilku zdjęć! O ile wyszły, oczywiście…]

Rzut oka na całą Pragę z punktu widokowego był przedsmakiem tego, co czekało na nas w ciągu następnych dni.

Drugiego dnia poznawaliśmy lewobrzeżną część Pragi. Uczestnicy wycieczki przeszli malowniczymi uliczkami Malej Strany na Zamek na Hradczanach. Zamek, obecnie siedziba prezydenta Republiki Czeskiej, pod względem zajmowanej powierzchni jest największym kompleksem zamkowym na świecie. Na Hradzie uczniowie zwiedzili galerię malarstwa, bazylikę św. Jerzego, wspaniałą katedrę św. Wita oraz Złotą Uliczkę. Wejście na wzgórze Petřin pozwoliło jeszcze raz spojrzeć na miasto z góry. I przekonać się, że z każdego miejsca Praga wygląda pięknie… Autobus czekał na nas pod stadionem Strahov – a nie jest to zwykły stadion! Mimo, że w tej chwili wykorzystywany jest tylko jako stadion treningowy – jest to drugi pod względem wielkości obiekt sportowy na świecie, a stadion piłkarski jest największy.

Trzeciego dnia przeszliśmy na prawobrzeżną część Pragi – najpiękniejszym i najsłynniejszym mostem Karola. Pogłaskanie płaskorzeźby pod rzeźbą św. Jana Nepomucena jakoby gwarantuje spełnienie marzeń – sprawdzimy…! ;-)

Jozefov – dzielnica żydowska – pokazała nam kilka ciekawostek. Przez niewielkie okienko zajrzeliśmy na kirkut – najstarszy cmentarz żydowski w Europie, założony w XV wieku. Z synagogą Staronową wiąże się legenda o Golemie, którą część uczniów poznała przed wyjazdem. A zegar na sąsiadującym z synagogą ratuszu ma hebrajskie cyfry chodzi do tyłu!

Kolejnym punktem wycieczki był staromiejski Rynek. Ratusz z Orlojem, zabytkowe kamieniczki, malownicze uliczki, kościoły… Było trochę czasu, żeby spokojnie pospacerować i poczuć atmosferę miasta pięknego Starego Miasta.

Jak to zwykle bywa na rynkach wielkich miast tak i tu można było posłuchać muzyki. I to nie byle jakiej! Przed kościołem Najświętszej Panny Marii przed Tynem grało międzynarodowe trio The Trouble Notes, w pobliżu Ratusza – jazzowy zespół Jazz No Problem, a w okolicach kościoła św. Mikołaja koncertował multiinstrumentalista Jiři Vehle.

Staromiejski Ratusz ma wieżę – a wieże są po te, żeby spojrzeć na miasto z góry! Więc skorzystaliśmy z tej możliwości, żeby kolejny raz przekonać się jak piękna i malownicza jest Praga. Spacerkiem przez Plac Wacława pod Muzeum Narodowe zakończyliśmy ten dzień zwiedzania.

Niedzielny poranek znów przywitał nas bezchmurnym niebem. W niedzielę czekała na uczestników wycieczki tylko jedna atrakcja – ale nie byle jaka! Rejs po Wełtawie pozwolił spojrzeć na znane miejsca z innej perspektywy.

A potem już tylko powrót do Polski…

 

Relacje uczniów nagrodzone w konkursie:
1. miejsce - Ola Jakubik, 2. miejsce - Nikola Błażowska, Klaudia Zazula, wyróżnienia - Wiktoria Walaszek, Michał Rebizant.

 

 

 

Zdjęcia, które na wycieczce zrobili p. Alina, p. Filip, Wasz kronikarz p. Ewelina oraz Dorotka Bielewicz i Michał Rebizant można zobaczyć TUTAJ

 


 

DZIEŃ OTWARTY

4 marca 2014

 

Kolejny raz zaprosiliśmy dzieci przedszkolne wraz z rodzicami na Dzień Otwarty. Dzieci wzięły udział w zajęciach ruchowych w sali zabaw, układały klocki, składały origami, robiły zadania na tablicy interaktywnej. Rodzice mogli zajrzeć do kuchni, świetlicy, sal lekcyjnych. Dla naszych gości wystąpili uczniowie klasy 2a.

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

NAJLEPSZE W REJONIE!

27 lutego 2014

Nasza drużyna dziewcząt w składzie: Julia Krawczyk, Weronika Łupieżowiec i Justyna Ryś wywalczyła pierwsze miejsce w Rejonowych Zawodach w Tenisie Stołowym, które odbyły się w Łaziskach Górnych. Indywidualnie zwyciężyła Julka, Justynka była czwarta, a Weronika dziewiąta!
Gratulacje!

 

 


 

DYSKOTEKA KARNAWAŁOWO-WALENTYNKOWA

13 lutego 2014

 

Nasi uczniowie wspaniale się bawili na dyskotece zorganizowanej tradycyjnie przez radio Dziub-Dziub z Gimnazjum nr 12.

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

SPOTKANIE Z SIATKARZEM

12 lutego 2014

 

Nasi uczniowie mogli porozmawiać i zagrać w siatkówkę z Jose Luisem Gonzalezem, Argentyńczykiem, który gra w drużynie BBTS Bielsko-Biała.

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Relacje prasowe: w „Twoich Tychach” i „Echu”.

 


 

SPOTKANIE Z MUZYKĄ

7 lutego 2014

Jak powstaje dźwięk? Gdzie skrzypce mają duszę? – o tym opowiadał pan Michał, podczas lekcji, w której uczestniczyli uczniowie klas młodszych. Oczywiście najważniejszą częścią spotkania była muzyka! Największe „przeboje” muzyki klasycznej grał pan Michał oraz trzecioklasistka Marta, która od kilku lat uczy się grać metodą Suzuki.

 

 

A może Ty też masz talent i rozpoczniesz przygodę z muzyką? Zobacz ulotkę i stronę Akademii Suzuki.

 


 

WSPOMNIENIE O PAWLE GRYCHTOLIKU

28 stycznia 2014

28 stycznia zmarł pan Paweł Grychtolik. Tyszanin, który o Tychach wiedział wszystko – związany z naszym miastem od urodzenia. Również ściśle związany z naszą szkołą. Najpierw jako jej uczeń – w ciekawych latach, kiedy kierownikiem szkoły był Rudolf Zaręba.

 

Fragment "Metryki szkolnej" - wielkiej księgi, do które wpisywało się uczniów uczęszczających do szkoły

 

Wiele lat później gościliśmy Go w szkole jako jurora konkursu gwarowego "Terozki se pogodomy...", podczas lekcji języka niemieckiego, na których próbował (wówczas z uczniami klas ósmych) tłumaczyć fragmenty naszej najstarszej kroniki szkolnej, pisanej tzw. pismem gotyckim – samo odczytanie tych zapisków jest sztuką, która pan Paweł miał opanowaną do perfekcji!

Przetłumaczenie całej kroniki jest również dziełem pana Grychtolika. Dzięki Jego wielkiej pracy możliwe było wydanie drukiem kroniki, zawierającej mnóstwo informacji z dziejów szkoły i Tychów w latach 1864-1953.

 

Prawie 100 dwustronnie zapisanych kartek – rękopis przekładu najstarszej kroniki szkolnej

 

Więcej o kronice TUTAJ.
Kronikę można zakupić w Muzeum Miejskim w Tychach i w naszej bibliotece szkolnej.

Wspomnienia p. Pawła – również z lat szkolnych – można poczytać w najnowszej publikacji Muzeum Miejskiego w Tychach. Książkę „Dzieciństwo, młodość i wielka budowa. Wspomnienia tyszan” można zakupić w Muzeum Miejskim.

Notki o Pawle Grychtoliku, które ukazały się na łamach lokalnej pracy: „Twoich Tychów” i „Dziennika Zachodniego”.

 


 

BAL KARNAWAŁOWY

16 stycznia 2014

Jak co roku salę gimnastyczną wypełnił tłum księżniczek, rycerzy, wiedźm, rajdowców, piratów płci obojga, sportowców różnych dyscyplin i bohaterów filmów wszelakich – czyli odbył się bal karnawałowy uczniów klas młodszych!

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

WYWIADÓWKI I… GIMNAZJA!

15 stycznia 2014

Minęły dwa bardzo intensywne tygodnie nowego roku i już za progiem czekają ferie zimowe! (no, prawie zimowe…)
Z wynikami pracy uczniów w pierwszym semestrze rodzice mogli poznać podczas wywiadówek.

 

 

Tego dnia odwiedzili nas również przedstawiciele kilku tyskich gimnazjów. Już wkrótce szóstoklasiści będą musieli dokonać wyboru, gdzie kontynuować naukę.

Ci, którzy nie byli na tych spotkaniach mogą się zapoznać z informacjami przygotowanymi przez gimnazja i zajrzeć na ich strony internetowe:

Gimnazjum nr 1 im. Armii Krajowej ulotka, stronaprezentacja o szkoleprezentacja o nauczycielach

Gimnazjum nr 4 im. kard. Stefana Wyszyńskiego ulotka, strona

Gimnazjum nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi ulotka, strona

Gimnazjum nr 11 im. Jana III Sobieskiego strona

Gimnazjum nr 12 ulotka, ulotka, strona

 

 

Po feriach, 13 i 14 lutego, Gimnazjum nr 1 zaprasza na Dni Otwarte.

 


 

KLASA 5 B NA STRZELNICY

14 stycznia 2014

Pomysłodawcą tej wycieczki był Łukasz Kozioł, który trenuje strzelectwo od roku, startuje w zawodach i odnosi sukcesy. Na strzelnicy przy ZDZ uczniowie spotkali się z trenerami: panem Andrzejem Sutkowskim i panem Krzysztofem Rymskim . Pod ich okiem oddali swoje pierwsze strzały. Niektóre bardzo celne!

Strzelectwo to wspaniały sport, dzięki któremu trenujemy oko, dłoń oraz koncentrację. To sport, który można uprawiać od dziecka. Pistolety pneumatyczne, z których strzelali uczniowie ważą ponad 1 kg. Trudno jest długo trzymać broń w wyprostowanej ręce, dlatego należy dość szybko oddać serię strzałów.

Zarówno dla chłopców jak i dla dziewczynek trafienie do celu było wielkim wyzwaniem. Z napięciem oczekiwali na swoją tarczę, która specjalnym wózkiem podjeżdżała do zawodnika. Punktowane są tylko trafienia do czarnego obszaru tarczy. W praktyce – trafienie do tarczy w ogóle już było sukcesem. Świetne przeżycie!

Pan Krzysztof Rymski, trener naszej kadry narodowej mówi, że to właśnie z takiej młodzieży jak uczniowie V B wyrastają olimpijczycy. Ostatnio do sekcji strzeleckiej dołączyli Mikołaj Świerkowski i Kacper Albiński. Innych zainteresowanych zapraszam na stronę Śląskiego Towarzystwa Strzeleckiego.

 

Relacja i zdjęcie: Izabela Waszyńska

 


 

WOŚP

12 stycznia 2014

W dniu tegorocznego 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy szereg atrakcji dla mieszkańców Tychów przygotowało Muzeum Miejskie. Można było zwiedzić budynek Muzeum, obejrzeć z przewodnikiem wystawę o obrzędach i zwyczajach zimowych w Tychach i okolicy oraz… obejrzeć „Kolędników” – przedstawienie przygotowane przez uczniów z kółka regionalnego, pod kierunkiem p. Łucji Staniczek.

 

 

Po przedstawieniu p.Łucja bardzo ciekawie opowiadała o tym, jak to dawniej w Tychach bywało. 

 


 

OLIMPIADA INTERDYSCYPLINARNA W G 12

8 stycznia 2014

Jak co roku, w okolicach finału WOŚP, nasi szóstoklasiści szkoły brali udział w „Olimpiadach Interdyscyplinarnych”, które odbyły się w Gimnazjum nr 12.

Szóste klasy podzielono na dwie sekcje: poranną i popołudniową. Na początku przydzielono im opiekunów-którymi byli uczniowie i uczennice tego gimnazjum - oraz salę w której pozostawiali swoje plecaki i kurtki. Potem uczestników podzielono na poszczególne dyscypliny: sportową, językową, plastyczną i matematyczno-przyrodniczą. Konkursy obejmowały zakres wiedzy ucznia kończącego szkołę podstawową. Po ukończeniu zawodów grupy ponownie połączono w klasy i oprowadzano po szkole w ramach pokazania jej od „podwórka”. W ramach integracji zaproponowano również odtańczenie tzw. tańca belgijskiego, co bardzo się wszystkim uczestnikom spodobało. Było miło, wesoło i ciekawie.

 

 

Szkoła wywarła na naszych szóstoklasistach ogromne wrażenie. Tego samego dnia wieczorem odbyła się jeszcze dyskoteka dla wszystkich uczestników olimpiady, na której odczytano wyniki klasyfikacji. Klasa szósta B naszej szkoły zajęła trzecie miejsce w ogólnej klasyfikacji olimpiady, ale warto zaznaczyć, że zostali niekwestionowanymi mistrzami w dyscyplinie sportowej! Jesteśmy z nich bardzo dumni!

relację spisała Julia Krawczyk 

 

 


 

ORSZAK TRZECH KRÓLI

6 stycznia 2014

Przy przepięknej słonecznej pogodzie ulicami Tychów przeszedł imponujący Orszak Trzech Króli. Oczywiście nie mogło w nim zabraknąć naszych uczniów!

 

Pastuszek Piotrek :-)

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

KOLĘDNICY

18 grudnia 2013

 

Przed świętami uczniowie mogli obejrzeć krótką inscenizację przygotowaną przez uczniów z kółka regionalnego pod kierunkiem pani Łucji Staniczek. „Kolędnicy” to oryginalny tekst z lat międzywojennych.

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

KONKURSY PRZEDŚWIĄTECZNE

grudzień 2013

 

Podczas spotkanie bożonarodzeniowego okna korytarza w kierunku sali gimnastycznej zdobiło 48 rysunków aniołów. Były to prace uczniów klas 0-6, które zostały przygotowane na szkolny konkurs plastyczny Świąteczne anioły. W środę każdy z naszych gości mógł zagłosować na trzy wybrane prace.

 

 

W wyniku tego głosowania nagrody otrzymają: Angelika Kamecka (praca nr 23), Oliwia Molęda (praca nr 32), Wiktoria Fułek (praca nr 11), Karolina Występ (praca nr 7), Kinga Świerczyńska (praca nr 46), Monika Strzoda (praca nr 26); wyróżnienia: Paulina Mudry (praca nr 18), Nikola Zaczyńska (praca nr 45), Zosia Drąg (praca nr 2), Julia Skotnicka (praca nr 16), Ania Cieślik (praca nr 31).

W poniedziałek 16 grudnia prace obejrzało również profesjonalne jury. Biorąc pod uwagę estetykę prac, kompozycję i staranność wykonania postanowiono przyznać nagrody i wyróżnienia. Laureatami nagród są : Kuba Kolasa, Patrycja Homa, Martyna Waniczek, Karolina Występ, Iga Wolniak; zdobywcami wyróżnień: Laura Kosior, Bartosz Puto, Kamil Figura, Maja Kowalczyk, Kamila Kaczor.

 

Dwanaście szopek wykonanych przez naszych uczniów (z pomocą rodziców, dziadków, wujków, rodzeństwa) wzięło udział w dwóch konkursach.

Znamy już wyniki VI Międzyszkolnego Rodzinnego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych, organizowanego przez SP 10 i parafię p.w. Ducha św. Nagrody w tym konkursie zdobyli: Martyna Paliwoda, Kacper Dominiec i Borys Kubski.

 

 

Konkursowe prace można oglądać do 15 stycznia w kościele p.w. Ducha Św. oraz w naszej galerii KLIKNIJ

 

Szkoła ART była organizatorem konkursu „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, nad którym patronat objął ksiądz proboszcz Janusz Lasok. Wyróżnienia w konkursie zdobyli: Zuzanna Daniel, Angelika Szymkowiak, Magda Antonik i Anna Krawczyk oraz Sebastian Danielczyk i Radek Okoń. Gratulacje! 

Stajenki można zobaczyć TUTAJ

 


 

SPOTKANIE BOŻONARODZENIOWE

11 grudnia 2013

Cieszymy się, że w biegu przedświątecznych przygotowań odwiedziło nas tak wielu gości!

Wspaniałe występy uczniów na sali gimnastycznej, przepyszne ciasta, barszcz ugotowany przez nasze panie kucharki, ozdoby świąteczne i prezenty wykonane przez uczniów oraz przyjaciół – to tradycyjne atrakcje naszego spotkania, które co roku sprawiają nam radość. 

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

NAGRODA!

9 grudnia 2013 

Z największą radością informujemy, że pani dr Łucja Staniczek została laureatką Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury za rok 2013, w kategorii „upowszechnianie i ochrona dóbr kultury”. Od wielu lat wiemy, ile dobrego pani Łucja robi dla edukacji regionalnej, cieszymy się, że Jej praca została doceniona również przez innych.

 

zdjęcie z serwisu prasowego Dziennika Zachodniego (fot. Marzena Bugała-Azarko)

 

Informacja o nagrodach w oficjalnym serwisie Województwa Śląskiego i na stronie Dziennika Zachodniego

 


 

PODSUMOWANIE GRY MIEJSKIEJ „POZNAJEMY MUZEUM”

27 listopada 2013

 

Na początku września nasza drużyna wzięła udział w grze miejskiej organizowanej przez Muzeum Miejskie w Tychach. Nasi uczniowie odpowiedzieli na wszystkie pytania najlepiej i (ex aequo z drużyną SP 3) zdobyli pierwsze miejsce!

 

fot. Barbara Kopia (MMTy)

Relacja na stronie Muzeum Miejskiego w Tychach

 


 

ENGLISH MEETING

26 listopada 2013

 

On Tuesday, the twenty sixth of November, our school was proud to welcome probably the most famous firefighter in Poland. And this wasn't Waldemar Pawlak as you may think! His name is Kevin Aiston and most of us recognize him from different TV shows, especially "Europa da się lubić". He was invited to our school by one of language schools to give an English lesson for students of Years 5 and 6.

At first, he introduced himself and asked some students about English numbers, colours or names of jobs they knew. Children amazed him with how much they were able to say in English.

Then it was time to ask Kevin some questions (obviously in English!). When Mr Aiston admitted he liked playing table tennis, some of our students gave him a hard ping-pong lesson.

In the end, Mr Aiston congratulated children on their excellent skills in English and we all left the meeting with big smiles on our faces.

text: Paweł Sałaciński

 

 


 

JACY ONI ZDOLNI…

19 listopada 2013

 

Wiosną nasze uczennice wzięły udział w plenerze fotograficznym w głównej sali ekspozycyjnej Muzeum Miejskiego w Tychach i robiły zdjęcia wystawy „Dostał Jacek elementarz... Szkolnictwo w Tychach w XX wieku”. Zdjęcia zostały następnie wysłane do Koszalina na międzynarodowy konkurs fotograficzny XIII Muzealne Spotkania z Fotografią.

Z radością informujemy, że zdjęcie wykonane przez Paulinę Penkalę zostało zakwalifikowane do pokonkursowej wystawy i wydrukowane w katalogu konkursu, który dzisiaj otrzymaliśmy pocztą.

 

 

Wszystkie wysłane na konkurs fotografie można zobaczyć TUTAJ

Relacja z wernisażu wystawy KLIKNIJ

Serdeczne podziękowania dla Muzeum Miejskiego w Tychach za możliwość zorganizowania pleneru fotograficznego.

 


 

„NOWE SZATY CESARZA”

14 listopada 2013

 

… czasami uczniowie wychodzą do teatru, a czasami teatr przychodzi do nas! Uczniowie klas młodszych obejrzeli na sali gimnastycznej przedstawienie kukiełkowe „Nowe szaty cesarza”.

 

fot. Katarzyna Nowak 

 


 

„SKUPMY SIĘ NA SPRAWIE”

13 listopada 2013

 

O tym, dlaczego należy sprzątać po swoim psie uczniowie klasy 2c dowiedzieli się podczas przedstawienia w wykonaniu aktorów Teatru Lalki Banialuka z Bielska-Białej. Spotkanie to odbyło się w ramach trwającej w Tychach akcji „Skupmy się na sprawie”.

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Informacje o akcji na stronie Urzędu Miasta

Ulotka akcji KLIKNIJ

 


 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

8 listopada 2013

 

W piątek poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości uczniowie klasy 5b przypomnieli ważne fakty z historii Polski oraz przedstawili inscenizację o królu Popielu i myszach.

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

DZIEŃ IDOLA

31 października 2013

 

Kto jest dla Ciebie ważny? Kogo cenisz? Lubisz? Ostatniego dnia października uczniowie mogli wziąć udział w kolejnej zabawie zaproponowanej przez Samorząd Uczniowski i przebrać się za swoich idoli.

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

JACY ONI ZDOLNI…

październik

 

Z radością informujemy, że nasz uzdolniony sportowiec Filip Kowalczyk zdobył pierwsze w tym roku szkolnym medale!

 

 

Podczas odbywającego się 26 października w Żywcu Pucharu Europy Federacji I.K.B. w Sztukach Walki Filip zdobył złoty medal w konkurencji kata z bronią i srebrne medale w konkurencjach kata, synchron kata i semi kontakt. Dyplomy można zobaczyć TUTAJ

Przypomnijmy, że Filip trenuje w Szkole sztuk i sportów walki „Wojownik”.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 


 

POMAGAMY!

październik 2013

 

W niedzielę, 27 października, swoje szóste urodziny obchodziła Oliwia z Zielonej Góry. Nie znamy tej dziewczynki, ale z zamieszczonych w internecie wiadomości wiemy, że jej wielkim marzeniem było dostać dużo kartek urodzinowych. Internetowy apel przeczytał między innymi nasz trzecioklasista Partyk i postanowił razem z koleżankami i kolegami z klasy zebrać i wysłać kilka kartek. Ale właściwie dlaczego nie wciągnąć do akcji wszystkich dzieci ze szkoły? Partyk przygotował i rozwiesił ogłoszenia – kartki przynieśli również uczniowie z innych klas. Wśród ponad miliona kartek, które otrzymała Oliwia była karta od papieża Franciszka i prawie 80 kartek od naszych uczniów. Cieszymy się, że mogliśmy choć w maleńkim stopniu przyczynić się do spełnienia marzenia dziewczynki.

 

fot. Katarzyna Jakut

 

… a tymczasem w klasie 3 c…

Na wakacje pani zadała nam zadanie – pisanie pamiętników. Kiedy wróciliśmy do szkoły i oddaliśmy swoje pamiętniki do sprawdzenia nasza wychowawczyni przeczytała, że Natalia nawiązała w USA kontakt z fundacją Heart Foundation. Postanowiliśmy całą klasą napisać od nich list. Oczywiście po angielsku! Heart Foundation to polsko-amerykańska fundacja pomagająca chorym dzieciom z Polski. Te dzieci są bardzo chore, np. na autyzm lub jeżdżą na wózkach inwalidzkich. Fundacja pomaga w pozyskaniu pieniędzy na operacje, prowadzi rehabilitację, umożliwia poznanie amerykańskiego życia. Parę dni temu nasza wychowawczyni przyniosła do klasy dużą kopertę – dostaliśmy odpowiedź na nasz list z fundacji i miłą niespodziankę: silikonowe bransoletki z nadrukiem „Love and Help”. Bardzo się ucieszyliśmy! Zyskaliśmy nowych przyjaciół! Dobrze, że poznaliśmy Heart Foundation. Bo zawsze warto pomagać!

Natalia Fiodorov i Weronika Klachacz

 

 

Strona fundacji Dar Serca

Ulotka, którą otrzymali w liście uczniowie KLIKNIJ

 

 

Przypominamy, że od kilku lat w szkole działa koło Caritas, które przez cały rok prowadzi akcje zbiórki znaczków pocztowych i starych telefonów komórkowych (w ramach akcji misyjnej) oraz zbiórkę zakrętek plastikowych.
Każdy może pomóc!

 

 

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

11 października 2013

 

… kto powiedział, że tylko uczniowie mogą pisać sprawdziany? Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klasy 6a zaprosili nauczycieli uczących w klasach starszych do udziału w Wielkim Sprawdzianie Wiedzy Ogólnej. Pytania dotyczyły wiedzy, wymagały sprawności fizycznej i giętkiego języka, żeby przeczytać „językołamacze”. Sprawdzana była również znajomość języków obcych. Poważnymi jurorami oceniającymi odpowiedzi byli uczniowie.

 

 

W oficjalnej części akademii nastąpiło wręczenie nagród dyrektora.

 

Tego samego dnia Samorząd Uczniowski zaproponował Dzień Szalonego Kapcia – co tłumaczy oryginalne obuwie na nogach niektórych nauczycieli i uczniów ;-)

Ogłoszono również wyniki plebiscytu przeprowadzonego przez Samorząd Uczniowski. 
Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

Tańczący z wilkami – p. Paweł Sałaciński
Leon zawodowiec – p. Jadwiga Smuda
Łowca jeleni – p. Paweł Sałaciński
Mistrz ciętej riposty – p. Artur Bondel
Mistrz elegancji – p. Daria Borkowska
Niekończąca się opowieść – p. Ewelina Kosma
Uśmiech roku – p. Regina Wróbel
Grand Prix – p. Paweł Sałaciński

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

PASOWANIE NA UCZNIA

9 października 2013

… już ponad miesiąc wędrują po szkolnych korytarzach, bawią się w świetlicy, jedzą obiady i, przede wszystkim, uczą się! Od kilku dni są pełnoprawnymi uczniami – otrzymali legitymacje i zostali uroczyście pasowani przez pana dyrektora na uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Tychach. Pierwszej, najstarszej i najlepszej szkoły w Tychach!

 

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

ZBLIŻA SIĘ FINAŁ!

2 października 2013

 

Wymiana okien w klasach przebiega bardzo sprawnie, nawet szybciej niż założenia harmonogramu. Dzisiaj ekipa remontowa wkroczyła do czytelni! Po 5 latach zostały zlikwidowane kraty, trwa montaż nowych okien.

Uczniów, którzy niecierpliwie czekają na otwarcie biblioteki prosimy o jeszcze trochę cierpliwości – wymiana okien w czytelni i bibliotece potrwa kilka dni…

 

 

Fotograficzna dokumentacja remontu TUTAJ

 

 


 

RAJD Z KSIĄŻKĄ

1 października 2013

 

Drużyna naszej szkoły wzięła udział w Gwiaździstym Rajdzie z Książką. Każda z drużyn rajdowych odwiedzała jedną z tyskich bibliotek – w naszym przypadku była to Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach filia w Tychach. Uczniowie zapoznali się z praca biblioteki, a następnie w towarzystwie przewodnika zwiedzili osiedle A. Na zakończenie wszyscy uczestnicy Rajdu (ponad 200 uczniów z 28 tyskich szkół) spotkali się na placu Baczyńskiego.

 

fot. Bożena Kozieńska

 

Relacja z Rajdu na portalu tychy.pl 

 


 

OBIAD!

9 września 2013

Zupa jarzynowa z chlebem i naleśniki z dżemem lub nutellą, a na deser jabłko – to menu pierwszego w tym roku obiadu. Bo nasze panie kucharki gotują przepyszne obiady! :-)

 

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

GRA MIEJSKA

6 września 2013

 

Drużyna składająca się z uczniów klas 6b i 6c wzięła udział w  V grze miejskiej pt. „Poznajemy muzeum”. Pytania, na które musieli znaleźć odpowiedzi związane były z wystawami w obydwóch salach ekspozycyjnych Muzeum Miejskiego w Tychach – „Dostał Jacek elementarz Szkolnictwo w Tychach w XX wieku” oraz „W jakli, kiecce, sztofce... Strój ludowy w Tychach i okolicy”.

 

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Relacja na stronie Muzeum Miejskiego w Tychach

 


 

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

3 września 2013

 

Uczniowie klas pierwszych spotkali się z policjantami, żeby przypomnieć o zasadach bezpiecznego poruszania się w drodze do i ze szkoły.

 

 


 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

2 września 2013

 

Wróciliśmy!

W poniedziałek jako pierwsi rozpoczęli rok szkolny uczniowie klas 2 i 3, później przyszli bardzo przejęci pierwszoklasiści z ogromnymi tytami, a na zakończenie uczniowie klas starszych.

 

 

We wtorek ks. Paweł odprawił mszę św. w intencji uczniów naszej szkoły i szkoły ART.

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

REMONT!

sierpień 2013

 

Podczas gdy uczniowie opalali się nad morzem, pływali po jeziorach, wędrowali po górach, grali w piłkę w Tychach w szkole intensywnie pracowano! W czasie wakacji rozpoczęła się wymiana okien.

 

 

Galeria dokumentująca remont TUTAJ 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Rudolfa Zaręby w Tychach
    Szkoła Podstawowa nr 1 w Tychach, pl. Wolności 4
  • 32 2272212

Galeria zdjęć