Dla ósmoklasisów

Nawigacja

rok 2023/24 Pani Rita rok 2022/23 Laboratoria Przyszłości rok 2021/22 Zdalna szkoła Terozki se pogodomy... Na czas wirusa rok 2019/20 Pani Łucja Rok 2018/19 POMAGAMY! Rok 2017/18 rok 2016/17 RAZEM TYCHY rok 2015/16 Szkoła demokracji rok 2014/15 Przyjaciel szkoły rok 2013/14 rok 2012/13 Kronika rok 2011/12 rok 2010/11 rok 2009/10 Kuchnia rok 2008/09 Pracownia

Wydarzenia

Szkoła demokracji

JAK PRACOWALIŚMY

PRÓBA PODSUMOWANIA

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
Jan Paweł II

Jesteśmy częścią społeczeństwa. Żyjemy wśród ludzi, współpracujemy, współtworzymy. Dajemy i otrzymujemy. Realizując kolejne zadania w ramach programu „Szkoła demokracji – szkoła samorządności” uświadomiliśmy sobie, jak wiele jest instytucji, z którymi szkoła współpracuje! W poniższym tekście z pewnością nie zdołamy wymienić wszystkich, ale… spróbujemy!

W ciągu całego roku uczniowie korzystają z propozycji tyskich instytucji kulturalnych – teatru, kina. Każde wyjście wiąże się z konkretnymi ustaleniami, przygotowaniami, których ostatecznym celem jest wzbogacenie oferty edukacyjnej i wdrożenie dzieci do uczestniczenia w kulturze.

Uczniowie biorą udział w wielu konkursach plastycznych. Bardzo wiele z nich to konkursy miejskie, organizowane przez szkoły, domy kultury, biblioteki, ale wspaniałe prace plastyczne wysyłamy także na konkursy wojewódzkie, ogólnopolskie, a nawet międzynarodowe (konkurs firmy „Pentel”).

Dzięki współpracy Rady Rodziców i Miejskiego Centrum Kultury od kilku lat szkoła ma swoje stoisko na Tyskim Jarmarku Bożonarodzeniowym. W naszej ofercie są ozdoby świąteczne wykonane przez dzieci, ale również biżuteria autorstwa zaprzyjaźnionych ze szkołą twórców. W 2015 roku naszym „przebojem” były maskotki, które pod czujnym okiem pań w świetlicy dzieci szyły własnoręcznie od października.! Jesteśmy jedyną tyską szkołą, która w ten sposób prezentuje się podczas Jarmarku.

Pozostając w świątecznym nastroju wspomnijmy, że wspólnie z Gimnazjum nr 11 wzięliśmy udział w akcji „Szlachetna paczka” i sprawili, że czyjaś rodzina miała radośniejsze święta.

Na początku stycznia w całej Polsce (a nawet na całym świecie) gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Nasi uczniowie często uczestniczą w konkursach, jakie pod patronatem WOŚP organizuje Gimnazjum nr 12. Z radością obserwujemy fakt, że absolwenci naszej szkoły są wśród wolontariuszy Orkiestry i z wielkim zaangażowaniem kwestują, nie zważając na niepewną zimową pogodę.

Co roku w kwietniu w szkole odbywa się Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. Tym razem to szkoła jest partnerem Wydziału Ruchu Drogowego Policji, która jest organizatorem konkursu. Policjanci odwiedzają szkołę na początku roku szkolnego, żeby przypomnieć zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, często są gośćmi Pikniku Rodzinnego – wówczas każdy może zobaczyć z bliska radiowóz, a nawet wsiąść na policyjny motor.

Z Muzeum Miejskim w Tychach sąsiadujemy przez ulicę. Współpracujemy od lat, z pożytkiem dla obydwóch stron. My udostępniamy posiadane dokumenty i zdjęcia, nasi uczniowie korzystają z oferty Muzeum – oglądają wystawy, uczestniczą w zajęciach. Od kilku lat Muzeum jest współorganizatorem Konkursu Gwary Śląskiej „Terozki se pogodomy…”, jednym ze sponsorów nagród w konkursie i podczas Pikniku Rodzinnego.

Szkolne Koło Caritas od lat organizuje zbiórki darów rzeczowych i żywności dla misji (w tym roku do Kamerunu), uczestniczy w akcji „Każdy znaczek wspiera misje”. Zbieraliśmy również zabawki i gry planszowe dla Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach. Los porzuconych zwierząt nie jest nam obojętny. Zbiórki karmy i innych darów dla schronisk i fundacji organizowało zarówno SKC, jak i świetlica.

Internet jest obecny w życiu dziecka przez dużą część doby. By nauczyć się bezpiecznie z niego korzystać świetlica szkolna zgłosiła się do udziału w programie Mega Misja, organizowanym przez Fundację Orange. Warunkiem zakwalifikowania się do Mega Misji było nakręcenie 30-sekundowego filmiku – zrobiliśmy to! Nasza szkoła, jako jedyna tyska szkoła, znalazła się w gronie 300 placówek, w których od września będzie realizowany program. A nasz film można zobaczyć TUTAJ.

Oprócz wydarzeń odbywających się w szkole nauczyciele zachęcają uczniów do udziału w akcjach o szerszym zasięgu – np. Godzina dla Ziemi (z okazji Dnia Ziemi), różnorodnych imprezach w Tychach i okolicy – np. bitwa wyrska, w której biorą udział zaprzyjaźnieni ze szkołą rekonstruktorzy historyczni z 73 pułku piechoty z Katowic.

Wszystkim, z którymi współpracujemy, wszystkim, którym zawdzięczamy jakąkolwiek pomoc, inspirację, wsparcie, wszystkim, od których coś dostajemy i tym, którym możemy coś dać chcemy dziś powiedzieć – dobrze, że jesteście!

przygotowały: Małgorzata Łazarz (koordynator programu) i Ewelina Kosma (kronikarz)

 


 

maj

Ostatnie zadanie, nad którym pracowaliśmy, dotyczyło naszej społeczności lokalnej.

W każdej klasie nauczyciele rozmawiali na temat lokalnych partnerów działających w otoczeniu naszej szkoły. Powstawały mapy lokalnych partnerów w formie plakatów lub prezentacji multimedialnych. Powstały też ciekawe makiety dotyczące naszego miasta. Uczniowie mieli okazję przedstawić, wykonując makietę, najciekawsze ich zdaniem obiekty w naszym mieście. Mogli też wybiec w przyszłość i zaplanować takie obiekty, które chcieliby mieć w naszym mieście. Wykonane makiety każdy uczeń mógł zobaczyć w kąciku Patrona.

 

Niektórzy uczniowie byli zaskoczeni ilością instytucji, z którymi szkoła współpracuje. Dla niektórych wizyta policjanta w szkole z prelekcją na temat bezpieczeństwa czy wyjście do kina lub teatru, to oczywistość i dobra wola nauczyciela, a nie współdziałanie szkoły i innej instytucji.

Samorząd uczniowski zaplanował spotkanie z radnym naszego miasta, aby poznać problemy naszej gminy. W planie mamy wykonanie mapy tychże problemów, z zaznaczeniem miejsca ich występowania. Wspólnie wybierzemy te, nad którymi będziemy mogli pracować w niedalekiej przyszłości.

Nawiązaliśmy również współpracę z nowymi instytucjami – Bankiem PKO, Fundacją Pomocy Dzieciom „Happy Kids” oraz Fundacją Orange (nasza świetlica – jako jedyna świetlica tyska – zakwalifikowała się do udziału w programie MegaMisja. Filmik, dzięki któremu to osiągnęliśmy można zobaczyć TUTAJ). Współpracując z Bankiem PKO we wrześniu założymy Szkolną Kasę Oszczędności. Aktualnie, po spotkaniu z dyrektorem oddziału V Banku PKO, jesteśmy na etapie przygotowania odpowiednich dokumentów.

Wspierając podopiecznych Rodzinnych Domów Dziecka, wzięliśmy udział w akcji TuSieDa zorganizowanej przez Fundację „Happy Kids” i zbieraliśmy odzież na rzecz osieroconych dzieci - zebraliśmy 208 kg odzieży. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem i już zadeklarowaliśmy dalszą współpracę z fundacją – zamierzamy powtarzać zbiórki odzieży – następna na przełomie września i października. Jesteśmy w stałym kontakcie z p. Żanetą Pawłowską – menagerem ds. fundraisingu.

Niewielka część zebranej odzieży

 

Otrzymaliśmy również Certyfikat dobroczynności Towarzystwa Ochrony Praw i Godności Dziecka „WYSPA” i Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana za organizację występów dzieci z Ukrainy. Przy tej okazji był też czas na omówienie postawy tolerancji i otwartości dla innych nacji i przekonań, aby przeciwdziałać wszelakim uprzedzeniom.

 

Więcej zdjęć z występu Teatru Tańca "Kwieciste Gwiazdy" TUTAJ

 


marzec

Kolejnym zadaniem, z którym się zmierzyliśmy w ramach zdobywania certyfikatu „Szkoła demokracji, szkoła samorządności”, to przeprowadzenie zajęć uwzględniając metody aktywizujące oraz wykorzystując techniki kształtujące umiejętności prowadzenia dyskusji.

Zadanie to nie było dla nas bardzo trudne, gdyż w swojej pracy nauczyciele często stosują w/w metody. Na zajęciach nauczyciele korzystali z następujących metod: trójkąt, karykatura, gra dydaktyczna, niedokończone zdania, profil biegunowy, ja bohater, wspólnie rysujemy portret. Zastosowanie tych metod z pewnością uatrakcyjniło zajęcia, pozwoliło na pełną realizację postawionych wcześniej celów, a uczeń nabył wiedzę w sposób bardziej trwały, niż w przypadku tradycyjnego modelu nauczania. Uczeń miał okazję wypowiedzieć się co było według niego dobre a co złe, co sprawiło mu trudności. Uczeń widział swój wkład pracy, jego praca jest oceniana w samoocenie i przez grupę. Uczeń pracował w zespole, uczył się współdziałania, brania i udzielania pomocy, współodpowiedzialności za pracę grupy. Uczeń zgłaszał się i wykonywał zadania, w których był najmocniejszy i osiągał sukcesy. W efekcie uczeń lepiej przyswoił sobie wiadomości i umiejętności.

Najwięcej emocji wzbudziły zajęcia, na których przeprowadzono debatę. Uczniowie wspólnie z nauczycielem wybierali temat debaty, aby lepiej się do niej przygotować. Nauczyciel podzielił klasę na grupy: „za” i „przeciw”. W czasie przeprowadzenia zajęć największym problemem było utrzymanie dyscypliny i trzymanie się porządku wypowiedzi. Uczniowie bardzo emocjonalnie reagowali na przedstawiane poglądy przeciwników dyskusji. Wcześniej jednak nauczyciel ustalał z uczniami określony znak, na który klasa wyciszała się.

Zastosowanie debaty w toku nauczania przyniosła następujące korzyści:

  • możliwość analizowania problemu z różnych punktów widzenia,
  • zobowiązanie ucznia do ustosunkowania się wobec przedstawionej kwestii,
  • szansa na przeprowadzenie dyskusji między osobami reprezentującymi różne stanowiska,
  • nauka twórczego myślenia, wyrażania i obrony własnej opinii na dany temat,
  • kształtowanie umiejętności obrony swoich racji/poglądów,
  • dostrzeganie złożoności wielu problemów.

 


 

grudzień

Zaczęliśmy kolejny etap prac nad zdobywaniem certyfikatu „Szkoła Demokracji, Szkoła Samorządności”.
Celem następnego zadania było zapoznanie uczniów z Prawami Człowieka oraz bardziej szczegółowo z Prawami Dziecka.

Jak pracowaliśmy nad zadaniem:

  • wychowawcy klas w czasie lekcji z wychowawcą rozmawiali o prawach najmłodszych w oparciu o Konwencję o Prawach Dziecka,
  • nauczyciele języka polskiego wskazywali na literaturę oraz ludzi pióra, którzy w sposób szczególny zajmowali się człowiekiem i jego problemami,
  • nauczyciel historii przedstawił krótki rys historyczny powstania dokumentów o Prawach Człowieka oraz Dziecka,
  • wychowawcy świetlicy utrwalali wiedzę zdobytą na lekcjach poprzez gry stolikowe.

 

 

Zwieńczeniem wszystkich zajęć był Szkolny Dzień Praw Człowieka, w czasie którego uczniowie mogli się popisać znajomością Praw Człowieka oraz Dziecka, które wcześniej poznawali na lekcjach wychowawczych, języka polskiego, historii oraz zajęciach świetlicowych.

W swojej pracy nauczyciele wykorzystywali metody warsztatowe, burze mózgów, dyskusje, metodę podającą. Korzystali z Konwencji o Prawach Dziecka, Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, scenariuszy zawartych w „Kompasik – Edukacja na rzecz praw człowieka w pracy z dziećmi” oraz książek: Joanny Krzyżanek „Dzieciaki z ulicy Tulipanowej, czyli Prawa Małych i Dużych” i Anny Czerwińskiej-Rydel „Moje prawa ważna sprawa!”.

 


 

październik - listopad

Klasy 1-3 wykonały piękne prace plastyczne ilustrujące temat „Dlaczego lubię moją szkołę?”
W klasach 4-6 pojawiły się gazetki dotyczące demokracji.
Młodzi ludzie wiedzą już, co oznacza termin „demokracja”, z jakimi pojęciami należy ją kojarzyć.
Informacje o realizacji programu znajdują się również na tablicy korkowej koło sekretariatu.

 

 

Małym lokalnym „sprawdzianem” jak rozumiemy demokrację było głosowanie na budżet partycypacyjny – jednym ze zgłoszonych projektów był remont naszego boiska do koszykówki.

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

INFORMACJE O PROGRAMIE

 Nowe trendy społeczne, rozwój społeczności lokalnych i zmiany zachodzące w skali globalnej powodują coraz większe zapotrzebowanie na kształtowanie u młodych ludzi umiejętności życia i działania w zmieniającym się otoczeniu. Szkoła jest jedną z instytucji, która powinna szerzyć wartości demokratyczne. Niezbędnym elementem powodzenia w realizacji tego celu jest aktywne i oparte na uczestnictwie nauczanie.

   Program edukacyjny „Szkoła demokracji – szkoła samorządności” ma pomóc w doskonaleniu kompetencji opisanych w publikacji Rady Europy Edukacja obywatelska i edukacja na rzecz praw człowieka jako zadanie wszystkich nauczycieli. Rozwijanie tych kompetencji przyczyni się do osiągnięcia wysokiej jakości pracy szkoły, pozytywnie wpływa na atmosferę oraz przygotowuje uczniów do świadomego uczestnictwa w życiu społecznym w jego różnych wymiarach, od lokalnego po globalny.

   Celem programu jest przede wszystkim stworzenie demokratycznej kultury szkoły poprzez budowanie kompetencji zespołowych oraz wspólne, usystematyzowane i konsekwentne wprowadzanie nauczania opartego na uczestnictwie wszystkich osób zaangażowanych w proces edukacyjny.

   Oddziaływanie programu edukacyjnego „Szkoła demokracji – szkoła samorządności” jest bardziej skuteczne przy aktywnym uczestnictwie nauczycieli oraz jak największej liczby uczniów. Duże korzyści przynosi włączenie do przedsięwzięcia rodziców, władz samorządowych oraz innych przedstawicieli społeczności lokalnych. 

   W ramach realizacji programu we wrześniu odbyło się pierwsze szkolenie Rady Pedagogicznej. W październiku dzieci klas 4-6 poznawały słowo „demokracja”, klasy 1-3 pracują nad tematem „Dlaczego lubię moją szkołę”.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Rudolfa Zaręby w Tychach
    Szkoła Podstawowa nr 1 w Tychach, pl. Wolności 4
  • 32 2272212

Galeria zdjęć