Dla ósmoklasisów

Nawigacja

rok 2023/24 Pani Rita rok 2022/23 Laboratoria Przyszłości rok 2021/22 Zdalna szkoła Terozki se pogodomy... Na czas wirusa rok 2019/20 Pani Łucja Rok 2018/19 POMAGAMY! Rok 2017/18 rok 2016/17 RAZEM TYCHY rok 2015/16 Szkoła demokracji rok 2014/15 Przyjaciel szkoły rok 2013/14 rok 2012/13 Kronika rok 2011/12 rok 2010/11 rok 2009/10 Kuchnia rok 2008/09 Pracownia

Wydarzenia

Pani Łucja

Łucja Staniczek urodziła się 31 sierpnia 1947 roku w Tychach. Z tym miastem związana była przez całe swoje życie. Stąd były Jej korzenie i tu był Jej dom, w którym razem z mężem wychowała czworo dzieci i opiekowała się wnukami. Przez kilkadziesiąt lat pracowała jako nauczycielka języka polskiego. Jej praca doktorska pt. "Herosi i chachary: portret Górnoślązaka w literaturze i publicystyce dwudziestolecia międzywojennego" wpisała się jako bardzo ważna pozycja w poznawaniu historii i tradycji Górnego Śląska. W roku 2013 uhonorowana została Nagrodą im. Wojciecha Korfantego.

Od początku lat 90. ubiegłego wieku działała aktywnie w Związku Górnośląskim. Była długoletnim prezesem Bractwa Oświatowego Związku Górnośląskiego, a od 17 marca 2014 roku wiceprezesem Zarządu Głównego ZG.

Była inicjatorką i realizatorką niezliczonej ilości przedsięwzięć Związku Górnośląskiego, zwłaszcza w dziedzinie edukacji regionalnej oraz promocji Górnego Śląska i Górnoślązaków. Wśród najważniejszych Jej działań należy wymienić Olimpiadę Wiedzy o Górnym Śląsku, Śląski Turniej Debat Oksfordzkich, Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego, wystawę "Silesius", wystawę poświęconą Henrykowi Sławikowi, Forum Nauczycieli Regionalistów, a w ostatnich latach także Regionalny Przegląd Pieśni "Śląskie Śpiewanie" i miesięcznik "Górnoślązak".

Dr Łucja Staniczek była oddana Śląskowi i jego sprawom. Działała z wielką energią, którą zarażała współpracowników. Posiadała niezwykłą umiejętność zjednywania sobie ludzi dla podejmowanych inicjatyw. Była przy tym osobą skromną, zasadniczą, uczynną, wyrozumiałą dla innych. W różny sposób pomogła bardzo wielu ludziom, zwłaszcza młodym.

ze strony Związku Górnośląskiego

 

 

 

 

 

Łucja Staniczek

zmarła 23 sierpnia 2019 roku.

 

 

 

 


 

Relacja ze spotkania poświęconego pani Łucji w Muzeum Miejskim w Tychach TUTAJ

 


 

Zdjęcia pani Łucji ze szkolnego archiwum TUTAJ

 


 

Moje spotkania z Panią Łucją to...

...krótkie rozmowy o poranku, kiedy pani Łucja po porannej mszy robiła szybkie zakupy, a ja biegłam do pracy. Te spotkania były okazją do rozmów, zarówno na tematy codzienne, błahe, jak i całkiem poważne - o odpowiedzialności, o sumieniu, o aktualnych wydarzeniach społecznych i politycznych. Ciągle towarzyszy mi myśl, że rano zobaczę na Starych Tychach charakterystyczną sylwetkę pani Łucji, że wymienimy w biegu kilka cennych zdań.

 

...wyzwania! Każde inne, wszystkie ciekawe! Pani Łucja była niewyczerpanym źródłem pomysłów. Niektóre z nich stały się wydarzeniami jednorazowymi, inne rozrosły się do przedsięwzięć ogólnopolskich. Miałam okazję współpracować z panią Łucją przy przygotowywaniu wystaw na temat Augusta Kissa i Henryka Sławika, pomagałam redagować publikację o znanych Ślązakach "Silesius" i bibliografię do programu edukacji regionalnej.  Miałam swój niewielki udział w przygotowaniu do druku tekstu rozprawy doktorskiej pani Łucji. Podczas organizowanego przez panią Łucję Forum Nauczycieli Regionalistów mogłam opowiedzieć o naszej najstarszej szkolnej kronice. Kilkakrotnie dokumentowałam spotkania nauczycieli-regionalistów oraz przygotowywałam płytę z wszystkimi (bardzo ciekawymi!) wykładami i prezentacjami na tam wygłoszonymi. Obraz dopełniają drobiazgi - dyplomy, druki okolicznościowe, zaproszenia - mój maleńki wkład w Jej wielkie dzieła. 

 

...wielkie wydarzenia wpisane w historię naszej szkoły. To pani Łucja znalazła w naszej najstarszej kronice daty 1792 i 1793, kiedy oddzielono stanowiska organisty i nauczyciela oraz wybudowano oddzielny budynek przeznaczony na szkołę. Choć początkowo podchodziliśmy do tego trochę sceptycznie (czy daty te można uznać za początek szkoły?!) - fakty mówiły same za siebie i zorganizowaliśmy dwa wspaniałe Jubileusze: 210-lecia i 220-lecia najstarszej tyskiej szkoły.  

 

...konkurs, który trwa już ćwierć wieku! W 1996 roku pani Łucja zaproponowała zorganizowanie Dni Kultury Górnośląskiej. W różnorodne działania zaangażowani byli wszyscy uczniowie, a w konkursach brały udział szkoły z Tychów i okolic. Wówczas też odbył się po raz pierwszy Międzyszkolny Konkurs Gwary Śląskiej "Terozki se pogodomy..." Od tego czasu trwa... Co roku, najpierw zimą, później wiosną. Przez konkurs przewinęły się setki uczniów, którzy opowiedzieli mnóstwo ciekawych historii, odwiedziło nas wielu wspaniałych gości. Pani Łucja obecna była zawsze - jako jurorka, autorka (ale też bohaterka) konkursowych tekstów, reżyser przedstawień, doradca i dobry duch wydarzenia.

 

...małe i duże radości: kiedy moje zdjęcie trafiło na okładkę redagowanego przez panią Łucję "Górnoślązaka", kiedy (z zaledwie kilkunastogodzinnym wyprzedzeniem) dowiedziałam się o odbywającym się w Tychach nadzwyczajnym kongresie Związku Górnośląskiego, dzięki czemu mogłam uczestniczyć w tej uczcie intelektualnej, kiedy na organizowanych przez panią Łucję spotkaniach miałam okazję poznać wielu mądrych, ciekawych i kreatywnych ludzi.


    ...nieustające zdziwienie i podziw - doba pani Łucji musiała chyba trwać więcej, niż 24 godziny!

Ewelina Kosma
 


 

Pani Łucja wiele lat uczyła w naszej szkole języka polskiego oraz prowadziła kółko regionalne.
Zawdzięczamy jej bardzo wiele... Delegacji naszej szkoły nie mogło zabraknąć na pogrzebie. 

 


fot. Marzena Bugała-Azarko (Dziennik Zachodni) 

 


 

Umarł kawałek naszego Śląska...

Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego

 


 

Dobrodziejstw Łucji Staniczek nikt nie wyliczy, bo nie ma tylu języków. […] Kochała świat, chrześcijaństwo, Śląsk i Polskę – nie w wielkich ideach, lecz w najmniejszych relacjach ludzi z ludźmi.

prof. Zbigniew Kadłubek

 


 

Pani Łucjo... kaj'ście to som?! Jako to tak... Tela eszcze momy do roboty, a Wyście ku Ponbóczkowi poszła?... Dychnijcie se we świyntym pokoju. Pani Łucjo z Bogiym!

Marek Plura

 


 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Rudolfa Zaręby w Tychach
    Szkoła Podstawowa nr 1 w Tychach, pl. Wolności 4
  • 32 2272212

Galeria zdjęć