Dla ósmoklasisów

Nawigacja

rok 2023/24 Pani Rita rok 2022/23 Laboratoria Przyszłości rok 2021/22 Zdalna szkoła Terozki se pogodomy... Na czas wirusa rok 2019/20 Pani Łucja Rok 2018/19 POMAGAMY! Rok 2017/18 rok 2016/17 RAZEM TYCHY rok 2015/16 Szkoła demokracji rok 2014/15 Przyjaciel szkoły rok 2013/14 rok 2012/13 Kronika rok 2011/12 rok 2010/11 rok 2009/10 Kuchnia rok 2008/09 Pracownia

Wydarzenia

rok 2021/22

 

Dyplomy i puchary,
które zdobyli uczniowie
w roku szkolnym 2021/22
można zobaczyć TUTAJ 

 


 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

24 czerwca 2022

Dotarliśmy do mety! Do wakacji!

Ósmoklasiści zostali oficjalnie pożegnani na sali gimnastycznej, uczniowie pozostałych klas spotkali się w salach lekcyjnych. Wszyscy otrzymali wspaniałe świadectwa! Życzymy udanych (i bezpiecznych) wakacji.

 

Cała fotograficzna relacja z uroczystości zakończenia roku szkolnego TUTAJ.

TUTAJ (KLIKNIJ) są duże, niezmniejszone zdjęcia klasowe.
Gdyby ktoś chciał zrobić sobie papierowe odbitki - te pliki są odpowiedniej jakości. 

 


 

NASI ZDOLNI SPORTOWCY

Międzyszkolna rywalizacja sportowa nie wróciła jeszcze do postaci, w jakiej ją znamy z czasów przedpandemicznych. Wśród naszych uczniów są jednak zdolni sportowcy, którzy trenują i biorą udział w zawodach reprezentując kluby sportowe: Zofia Darocha (szachy), Wiktoria Skudło (taniec) - KLIKNIJ TUTAJ, Marianna Zarychta (jeździectwo) - KLIKNIJ TUTAJ, Adam Michalik (judo) - KLIKNIJ TUTAJ, Bartłomiej Bilgoń, Franciszek Torba.

Gratulujemy sukcesów!

 


 

EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

22 czerwca 2022

W ostatnim tygodniu roku szkolnego grupa uczniów, głównie z klas czwartych, zdobyła swoje pierwsze „prawo jazdy”.

 

Trochę więcej zdjęć TUTAJ

 


 

WYBORY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

13 czerwca 2022

Samorząd Uczniowski przeprowadził bardzo poważne wybory, w których głosować mogli uczniowie klas 4-8.

Przewodniczącą Samorządu na rok szkolny 2022/23 została Karolina Radzik, zastępcą Emilia Zubrzycka. Opiekunem Samorządu jest p. Martyna Rosiak. Życzymy wielu wspaniałych pomysłów!

 

 

Trochę więcej zdjęć TUTAJ

 


 

PIKNIKOWY DZIEŃ DZIECKA

1 czerwca 2022

Klasa 2a z okazji Dnia Dziecka zorganizowała sobie piknik na terenie naszej szkoły. Przynieśliśmy koce, gry planszowe i karciane oraz zdrowe przekąski. Śpiewaliśmy dużo piosenek i bawiliśmy się w zabawy przygotowane przez nas samych. Pogoda dopisała, więc wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z tego dnia.

Relacja i zdjęcia p. Izabela Kudzia

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

SPORTOWY DZIEŃ DZIECKA

1 czerwca 2022 

Nocne opady deszczu trochę pokrzyżowały nam plany i główne sportowe rozgrywki odbyły się na sali gimnastycznej i korytarzach.

Wiosenne słońce szybko jednak wysuszyło boiska i trawniki, więc część uczniów (i nauczycieli) przeniosła się na zewnątrz.  

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

WYCIECZKA W BESKIDY

27 maja 2022

Klasy 7 odwiedziły Górę św. Anny i pałac w Mosznej (relacja TUTAJ), a  młodsi…

Klasa 2a i 3c pojechały na wycieczkę w góry. Zaczęliśmy od Przełęczy Salmopolskiej i doszliśmy do Przełęczy Karkoszczonki. Na koniec wycieczki zorganizowaliśmy ognisko.
Pogoda nam sprzyjała prawie do końca naszego wyjazdu.

Relacja i zdjęcia p Izabela Kudzia

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

EGZAMIN KLAS ÓSMYCH

24-26 maja 2022

Ósmoklasiści napisali swój pierwszy poważny egzamin.
Trzymamy kciuki,  żeby wyniki były jak najlepsze! Choć w zasadzie jesteśmy o to spokojni…

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

KLASY 7 NA WYCIECZCE

19, 20 maja 2022

Rozpoczynając tę krótką wypowiedź chciałbym zaznaczyć, że była to pierwsza całodniowa wycieczka szkolna od czasu końca pandemii (w mojej klasie), nie licząc oczywiście wielu wyjść do teatru na spektakle związane z lekturami szkolnymi. 

W maju tego roku odbyła się wycieczka, w której zostały objęte trzy miejsca: Góra Św. Anny (sanktuarium św. Anny i amfiteatr) oraz zamek w Mosznej, w którym odbyły się zajęcia z magii i czarodziejstwa.

W zwiedzeniu całego sanktuarium przeszkodziła nam odbywająca się akurat msza, ale co mogliśmy – zobaczyliśmy. 

Amfiteatr obeszliśmy i zobaczyliśmy cały i na pewno można o nim powiedzieć, że jest miejscem niesamowitym. Gigantyczna przestrzeń wygasłego wulkanu i dawnego kamieniołomu, otoczona ze wszystkich stron zielenią. Przerobiona na amfiteatr w epoce socrealizmu wyglądała jak gotowy plan do filmu fantasy albo science fiction.

Zamek w Mosznej uderzająco przypominał tort. Wieże były jak świeczki, a cała reszta ozdób na ścianach tylko potwierdzała myśl o torcie.

Zajęcia z magii i czarodziejstwa rozpoczęliśmy od podzielenia wszystkich na osobne domy przez Tiarę przydziału (tak jak było to w Hogwarcie), dali nam szaty z herbem domu, do którego zostaliśmy przydzieleni i zwiedziliśmy zamek, co jakiś czas trafiając na salę, w której czekały na nas zadania z magii (nie mogę opowiedzieć jak dokładnie odbywały się zajęcia, bo wtedy popsułbym interesy zamku w Mosznej).

Po zajęciach, kiedy czekaliśmy na autokar, odbył się jeszcze turniej walki na miecze… i na to właśnie najbardziej czekałem…

 Autorem relacji jest Karol Wenklar

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Zdjęcia Karolina Radzik i Karol Wenklar

 


 

„TEROZKI SE POGODOMY…”

11 maja 2022

Po raz drugi w wersji online odbył się Międzyszkolny Konkurs Gwary Śląskiej „Terozki se pogodomy…”
Jury w składzie dr Maria Lipok-Bierwiaczonek, Gabriela Kozyra i Teresa Kurpas obejrzało 11 nadesłanych filmów.
O przyznanych nagrodach i wyróżnieniach opowiada przewodnicząca jury – Pani Maria (TUTAJ).

Konkursowe występy laureatów konkursu można obejrzeć TUTAJ.

Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie - nagrodzonym, wyróżnionym i wszystkim pozostałym też! Piyknie, że durś poradzicie godać! 
Serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy pomagali nagrywać filmiki.

 

Playlista z występami laureatów konkursu TUTAJ

 


 

DZIEŃ UŚMIECHU

11 maja 2022

Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało długo wyczekiwany dzień pod hasłem „Uśmiechnij się!”. Wszyscy bawili się doskonale tańcząc, robiąc zdjęcia w fotobudce i zajadając się pysznymi ciastkami. Nie zabrakło wspaniałego nastroju, uśmiechów i miłych słów, które uczniowie rozdawali na karteczkach na każdej przerwie.
Już nie możemy się doczekać kolejnego Dnia Uśmiechu!

Relacja: p. Jolanta Żłobińska

Fot. p. Anna Klink

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

LEKCJA TECHNIKI

maj 2022

Uczniowie klasy 5c na lekcji techniki ozdabiali świeczki techniką dekupażu.

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

DYSKOTEKA

29 kwietnia 2022

Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów klas starszych na pierwszą od baaardzo dawna dyskotekę!

 

Fot. p. Martyna Rosiak

 


 

DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia 2022

Po pandemicznej przerwie wracają do kalendarza imprez szkolnych wydarzenia, które mają wieloletnią tradycję. Jednym z nich jest Dzień Ziemi – ważny, gdyż od wspólnej troski o planetę zależy nasza przyszłość.

Tego dnia uczniowie wszystkich klas wzięli udział w teście sprawdzającym wiedzę dotyczącą ochrony środowiska. Tworzyli pomysłowe i ciekawe prace plastyczne, które zawisły na korytarzach szkoły, swoje talenty mogli też pokazać zdolni poeci. Przez kilka dni uczniowie mogli przynosić do szkoły makulaturę.

Przypomnijmy, że od pewnego czasu na korytarzach szkolnych stoją kosze na segregowane śmieci. Pamiętajmy o tym, dbajmy o Ziemię nie tylko od święta! 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO

11 kwietnia 2022

Uczniowie klasy 7e znowu w niebanalny sposób omawiali książkę.
Czy wiesz jaką? Jeżeli nie wiesz - zajrzyj do galerii (TUTAJ)

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

ZAŚWIEĆ SIĘ NA NIEBIESKO

2, 4 kwietnia 2022

Symbolem Światowego Dzień Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski. Ponieważ 2 kwietnia wypadał w sobotę – w poniedziałek mogliśmy pokazać solidarność z osobami ze spektrum autyzmu, ubierając się niebiesko.

Czym jest autyzm? Obejrzyj filmik – TUTAJ

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

DZIEŃ BEZ PLECAKA
30 marca 2022

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego był to "Dzień bez plecaka". Uczniowie wszystkich klas wykazali się niesamowitą fantazją! Podręczniki, zeszyty i inne niezbędne rzeczy przynieśli w... A zresztą zobaczcie sami (KLIKNIJ TUTAJ) - to najobszerniejsza (dotychczas) galeria dokumentująca wydarzenie szkolne. Miłego oglądania! 
 


 

O HISTORII TEATRU

28, 29 marca 2022

Z okazji przypadającego 27 marca Międzynarodowego Dnia Teatru odwiedziła nas po raz kolejny pani Stefania Dyduch. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III, którzy dowiedzieli się jak wyglądały początki teatru w starożytności, zobaczyli ręcznie robione maski w stylu weneckim, próbowali poruszać marionetkami i odgrywali wesołe scenki z użyciem kukiełek oraz pacynek.

Relacja: p. Grażyna Liberka-Krowiak

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

ODPOWIEDZIALNOŚĆ NIELETNICH

28, 29 marca 2022

Uczniowie klas 7 i 8 spotkali się z panią inspektor ze Straży Miejskiej i dowiedzieli się wszystkiego, co wiedzieć powinni na temat przestrzegania prawa i odpowiedzialności karnej.

 

 


 

PODAJ DALEJ...

marzec 2022

Z radością informujemy, że w ramach międzyszkolnej pomocy, otrzymaliśmy ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Tychach plecaki z pełnym wyposażeniem oraz małą niespodzianką, dla nowo przybyłych uczniów z Ukrainy. Plecakami podzieliliśmy się również ze Szkołą Podstawową nr 36 w Tychach. 

Bardzo, bardzo dziękujemy!

Opiekun wolontariatu, Jolanta Żłobińska

Więcej zdjęć w galerii dokumentującej naszą solidarność z Ukrainą – TUTAJ

 


 

JESTEŚCIE WIELCY!

25 marca 2022

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

nieustannie docierają do nas smutne i niejednokrotnie dramatycznie wiadomości o ludziach, którzy pozostali w Ukrainie. Widzimy ogrom ludzkiego cierpienia i pragniemy pomóc. W piątek, 25 marca, rodzic z naszej Szkoły osobiście udał na się na granicę w Hrubieszowie, aby dostarczyć nasze paczki ze środkami opatrunkowymi oraz z produktami żywnościowymi dla dorosłych i dzieci. Panie Tomaszu, dziękujemy za wielkie serce! 

Nasze paczki zostały już rozdzielone i jadą w głąb Ukrainy do ludzi, którzy czekają na naszą pomoc. 

Dziękuję wszystkim za pomoc, a przede wszystkim naszym szkolnym Wolontariuszom. Jesteście wielcy!

Opiekun wolontariatu, Jolanta Żłobińska 

Wiadomość, którą otrzymaliśmy z Hrubieszowa

 


 

„PACZKA DLA UKRAINY”

marzec 2022

W imieniu Caritas Polska dziękuję Rodzicom, Uczniom i Nauczycielom za partycypację w akcji „Paczka dla Ukrainy”.

Jesteście wyjątkowi – przygotowaliśmy ponad 20 paczek, które obecnie są w drodze na Ukrainę. Nie spodziewaliśmy się tak dużego zaangażowania, wobec czego tym bardziej jesteśmy wdzięczni. Oby tak dalej!

Opiekun wolontariatu, Jolanta Żłobińska

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

KOLOROWE SKARPETKI

22 marca 2022

Pierwszy dzień wiosny to także Światowy Dzień Zespołu Downa. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Symbolem solidarności z osobami z zespołem Downa są kolorowe skarpetki. Dlatego Samorząd szkolny, panie pedagog i psycholog zaprosiły udziału uczniów wszystkich klas do założenia dwóch kolorowych skarpetek nie do pary.

Ponieważ pierwszy dzień wiosny wiele klas spędziło w kinie lub na wycieczkach – kolorowe skarpetki w naszej szkole pojawiły się z jednodniowym poślizgiem.

 

Kolorowe skarpetki na korytarzu szkolnym.

 

Kolorowe skarpetki w klasie 2a (fot. p. Izabela Kudzia)

 


 

LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO 

marzec 2022

Czy da się połączyć z sobą kilka wylosowanych za pomocą kostek, przypadkowych słów? Da się!
Uczniowie klasy 4a, zainspirowani słowami, tworzyli komiksy!

Jeden z nich można obejrzeć TUTAJ

 


 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca 2022

Pierwszego dnia wiosny działo się wiele…

Kilka klas wybrało się do kina lub na spacery w poszukiwaniu wiosny.

Klasa 2a relacjonuje, że tego dnia odbyły się przeróżne zajęcia tematyczne. Najbardziej spodobały nam się te plastyczne, ponieważ tworzyliśmy a następnie dekorowaliśmy nasza salę motylkami, kwiatuszkami, żabkami itp. Następnie wybraliśmy się na spacer w okolicy naszej szkoły, gdzie obserwowaliśmy pierwsze oznaki wiosny. Wszyscy tego dnia byliśmy ubrani w kolory pastelowe, przypominające początek nowej pory roku. Było pięknie!

Relacja i zdjęcia: p. Izabela Kudzia

Więcej zdjęć TUTAJ

 

Klasa 7e poszła na spacer dookoła Paprocan.

Czy wiecie, że wycieczki na Paprocany mają w naszej szkole baaaardzo długą tradycję? Kronikarze pisali:

W 1908 roku – „Przy ładnej pogodzie klasy I i II a + b zorganizowały wycieczkę do Paprocan.”

W 1913 roku – „16 czerwca świętowano jubileusz panowania Jego Majestatu [cesarza]. […] Po południu zorganizowano wędrówkę do zameczku myśliwskiego w Promnitzach. Prawie wszyscy uczniowie klas I-V wzięli udział w tym marszu, który prowadził drogą cesarsko-książęcą do zameczku, a następnie do Paprocan.”

W 1924 roku – „Dnia 25 czerwca odbyła się wycieczka szkolna do Paprocan nad staw. Dzieci stawiły się bardzo licznie i z wycieczki bardzo się cieszyły.”

W 1940 roku – „W tegorocznych wycieczkach letnich wspólnie uczestniczyli uczniowie niemieckiej szkoły ludowej i szkoły przejściowej nr 2. Wycieczka dla roczników starszych odbyła się 12 lipca i prowadziła nad Jezioro Paprocańskie, a młodsze roczniki udały się 16 lipca w okolice Tychów. Ładna pogoda miała wpływ na to, że wycieczki się udały.

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

ZAJĘCIA Z ROBOTAMI

marzec 2022

Nasze roboty edukacyjne Photon bardzo lubią zabawy z uczniami. Dzięki nim bawimy się i uczymy zarazem. Poznajemy podstawy programowania, uczymy się współpracy, przewidywania skutków naszych działań czy ćwiczymy koncentrację. Dlatego od czasu do czasu, po ciężkiej pracy należy nam się wycieczka! Nawet ta ze zwiedzaniem szkoły w towarzystwie mechanicznych przyjaciół jest ekscytująca.

Relacja: p. Martyna Rosiak

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

DZIEŃ NA OLIMPIE

16 marca 2022

Uczniowie klas piątych zorganizowali „Dzień na Olimpie”, podczas którego zaprezentowali, przygotowane pod okiem swoich nauczycieli języka polskiego, przedstawienia mitów greckich.

Klasa 5a wystawiła „Wojnę trojańską”, klasa 5b – „Mit o Syzyfie”, natomiast klasa 5c – „Mit o Demeter i Korze”. Uczniowie wykazali niezwykłą pomysłowość i inwencję twórczą podczas przygotowywania strojów i inscenizacji. Była to dla wszystkich przyjemna i zarazem ciekawa lekcja historii i języka polskiego.

Relacja: p. Alina Gurbisz

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

POMOC DLA UKRAINY

28 lutego 2022 – …

W niedzielę, 20 marca, otrzymaliśmy kolejną informację o naszych paczkach.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli je przygotować
 heart

 

W piątek, 11 marca, szkołę odwiedziła ekipa TVN24.
Dziennikarka rozmawiała z matką, która przyjechała do Tychów z Ukrainy i jej synem – teraz już uczniem naszej szkoły oraz z panem Dyrektorem.  

 

 

Jak pisaliśmy (TUTAJ) 7 marca dwie paczki zebranych przez nas darów wyruszyły do Hrubieszowa. Od organizujących pomoc w Hrubieszowie otrzymaliśmy wiadomość:

 

Wróciliśmy po feriach do szkoły i do trudnego świata, w którym u naszych sąsiadów trwa wojna… Jak w wielu innych miejscach w Polsce rozpoczęliśmy zbiórkę darów dla ludzi, którzy ratują swoje życie uciekając z Ukrainy.

Bieżące relacje i informacje dotyczące zbiórki zamieszczamy TUTAJ

I nieustająco dziękujemy za Państwa wielkie serce heart

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

BAL KARNAWAŁOWY

28 lutego 2022

W przedostatnim dniu karnawału uczniowie klas 1-3 bawili się
na tradycyjnym balu karnawałowym - na sali gimnastycznej i w klasach.

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA

styczeń 2022

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w świecie dziecka heart

Oczywistym więc było, że uczniowie (zwłaszcza klas młodszych) przygotowywali dla Babć i Dziadków wiele niespodzianek.

Klasa 2a na lekcji plastyki tworzyła upominki – ozdabiali kubki różnego rodzaju materiałami np. cekinami, wstążkami, cekinami, brokatem. W środku napisali piękne życzenia i dodali upominek w postaci herbaty – na chłodniejsze dni. Każdy z uczniów miał inny pomysł na wykonanie pracy, ale wszystkie były przecudowne! Nawet osoby, które były nieobecne w szkole przygotowywały upominki. Galerię zdjęć można zobaczyć TUTAJ.

Uczniowie klasy 1b nagrali teledysk – można go zobaczyć TUTAJ.

 

fot. p. Izabela Kudzia 

 


 

ROCZNICA STANU WOJENNEGO

14 stycznia 2022

W grudniu minęło 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego. W styczniu nasi uczniowie mogli obejrzeć wystawę przygotowaną przez IPN „Stan wojenny 1981-83”.

Forma wystawy, duża ilość i estetyka plansz zrobiły wrażenie zarówno na uczniach, jak i pracownikach szkoły. Plansze przedstawiały przebieg tamtych wydarzeń – od działań Solidarności, przez wprowadzenie stanu wojennego, aresztowanie Stanisława Ludwiczaka nocą, decyzje o strajku na Wujku, plan kopalni, przebieg walk, ofiary zbrodni i ich upamiętnienie. Wystawę zwiedzili uczniowie klas od 4 do 8.

Szczególnie silne wrażenie zrobiły na dzieciach plansze przedstawiające prywatne fotografie zamordowanych górników. Jeden z nich, Joachim Gnida, wychowywał się w Tychach i tu chodził do szkoły, dlatego historia jego życia i śmierci przemawia dobitnie do naszych uczniów. Wielu z nich ma świadomość, jaki dramat miał miejsce w kopalni. Wśród naszych uczniów są wnukowie górnika i lekarza, którzy przeżyli owe wydarzenia. Wiedza o historii Polski jest przekazywana dzieciom w rodzinach i dobrze się dzieje, że wystawa IPN-u obrazuje tę opowieść.

Relację spisała p. Izabela Waszyńska

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

CUKIERKOWA TĘCZA

styczeń 2022

 

Na zajęciach rozwijających klasa 2a tworzyła tęczę z cukierków. Do doświadczenia potrzebne były Skittlesy, woda i talerz. Tworzyliśmy barwne tęcze na kilka sposobów. Nauczyliśmy się jak łączyć różne kolory ze sobą oraz co powstanie z ich połączenia.
Cieszymy się, że Pani Iza pozwala nam samodzielnie tworzyć i bawić się doświadczeniami!

Relacja i zdjęcie – p. Izabela Kudzia

 


 

ORSZAK TRZECH KRÓLI

6 stycznia 2022

Tegoroczny tyski Orszak Trzech Króli był skromniejszy, niż w poprzednich latach.
Ale nasi uczniowie bardzo dobrze się do niego przygotowali robiąc korony.

 

Zdjęcia zebrała p. Anna Caputa, więcej zdjęć TUTAJ

 


 

PRZEPISUJEMY TOLKIENA

listopad 2021 – styczeń 2022

 

3 stycznia 1892 r. urodził się John Ronald Reuel Tolkien, autor „Hobbita”, „Władcy Pierścieni” i innych wyjątkowych książek. Z okazji 130. rocznicy urodzin pisarza Biblioteka Publiczna z warszawskiego Wawra zaprosiła do udziału w ogólnopolskim projekcie „Przepisujemy Tolkiena”. Wśród 1100 szkół, które zgłosiły chęć udziału w projekcie była również nasza! Sztuka kaligrafii jeszcze nie zaginęła. Dziękujemy wszystkim, którzy przepisywali fragment "Władcy Pierścieni" przedzielony nam przez organizatorów. 

 

 

 


 

PANI DANUSIA

grudzień 2021

 

Wraz z końcem grudnia zakończyła pracę w naszej szkole pani Danuta Janura. Przez ostatnie dwa lata pracowała jako pomoc nauczyciela, ale wcześniej (przez 16 lat!) była najwspanialszą „panią ze sklepiku”.

 

Pani Danusia dla każdego zawsze miała dobre słowo, najpyszniejsze kanapki, drobne słodkości ratujące w chwilach spadku energii. Uczniowie przychodzili nie niej ze swoimi radościami, problemami, kłopotami, rysowali kolorowe rysunki, dzielili się urodzinowymi cukierkami. Pani Danusia znała odpowiedzi na przeróżne ważne pytania i udzielała wszelkich informacji – sklepik mieścił się przecież obok szatni, blisko wejścia do szkoły!

 

Pani Danusia w swoim pożegnalnym liście napisała:

„Tak szybko mijają chwile,

tak szybko mija czas,

za rok, za dzień, za chwilę

razem nie będzie nas”

Tak oto mija 16 lat od powstania sklepiku szkolnego „Żaczek”.

Dziękuję za każdy uśmiech, dobre słowo, a przede wszystkim za wspaniałą współpracę z dyrekcją, wszystkimi pracownikami szkoły (nie chciałabym nikogo pominąć), dziećmi i rodzicami.

 

 

 

Życzymy radości z nowej pracy i zapewniamy o swojej pamięci i ogromnej wdzięczności. Za wszystko heart

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

PRZEDŚWIĄTECZNIE

grudzień 2021

 

Nie mogliśmy w tym roku spotkać się przed świętami, pokazujemy więc kilka zdjęć, jak wyglądały szkolne przygotowania do świątKLIKNIJ TUTAJ.

 

Świątecznym akcentem zdobiącym przez kilka dni szkołę były również szopki przygotowane na XIII Międzyszkolny Rodzinny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych – można je zobaczyć TUTAJ.

 

Uczniowie klasy 2a robili wspaniałe ozdoby świąteczne nawet podczas zajęć zdalnych - ZOBACZ

 

Ksiądz Tomasz zaprosił do udziału w konkursie na wiersz o tematyce świątecznej. Nagrodzone wiersze można poczytać TUTAJ.

 

Wolontariusze poprosili o zrobienie świątecznych kartek dla seniorów - powstało ich bardzo wiele (ZOBACZ)

 

Życzymy wszystkim rodzinnych, spokojnych i zdrowych świąt. Życzenia Pana Dyrektora i naszą specjalną niespodziankę można obejrzeć TUTAJ.

 

 

 


 

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA...

13-17 grudnia 2021

W ostatnim tygodniu stacjonarnej nauki w tym roku (kalendarzowym) świąteczne akcenty można było znaleźć w całej szkole! Jeszcze przed świętami zaprezentujemy tu galerię świątecznych zdjęć i SPECJALNĄ NIESPODZIANKĘ!!!

 

 


 

„ŻYWE OBRAZY”

grudzień 2021

Uczniowie klasy 7c zagłębili się osobiście w świat sztuki i przygotowali żywe obrazy, czyli rekonstrukcje znanych  dzieł malarskich. Inspiracją były obrazy Leonarda da Vinci, Fridy Kahlo i Albrechta Dürera.


Zapraszamy do galerii - KLIKNIJ TUTAJ

 

 


 

LAPBOOKI

grudzień 2021

…a kiedy uczniowie klasy 4a skończyli omawianie „Mikołajka” – zrobili wspaniałe lapbooki (ZOBACZ TUTAJ)

 

 


 

POMOC DLA FILIPKA

grudzień 2021

 

W pomoc choremu Filipowi z Jankowic koło Pszczyny zaangażowanych było mnóstwo ludzi – artystów, sportowców, przedsiębiorców i zwykłych ludzi o wielkim sercu, którzy wspierali Rodzice w zbieraniu gigantycznej kwoty potrzebnej na leczenie syna.

 

Przez kilkanaście dni na przełomie października i listopada specjalna skarbonka stała również w naszej szkole. To były ostatnie dni zbiórki, kilka dni później potrzebne pieniądze zostały zebrane i Filipek rozpoczął terapię. Mieliśmy w tym swój mały udział, wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy wrzucili do skarbonki choćby najdrobniejszą monetę.

 

W połowie grudnia otrzymaliśmy wiadomość, że Filipek zmarł. A decyzją jego Rodziców zebrane pieniądze zostały przekazane na leczenie dziesięciorga innych chorych maluszków.

 

Łączymy się z smutku z Rodzicami Filipka, życzymy zdrowia wszystkim chorym dzieciom.

 


 

ZIMOWE WYCIECZKI

grudzień 2021

 

Zimą najczęstszym celem wycieczek jest fabryka bombek w pobliżu Krakowa. Przy tej okazji uczniowie zwiedzają też Kraków. Na takich wycieczkach były klasy 2b i 2c oraz 3a i 3b.

 

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO

9 grudnia 2021

Omawianie lektury wcale nie musi być nudne!
Zobaczmy, jak uczniowie klasy 7e czytali na lekcji polskiego Dziady".

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

„ChemiK - Chemia + Kompetencje”

grudzień 2021

Od września 2019 kolejne grupy uczniów uczestniczą w zajęciach chemii na Uniwersytecie Śląskim. Zajęcia są współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Więcej zdjęć TUTAJ
(fot. p. Karolina Kremer)


 

MIKOŁAJ

6 grudnia 2021 

Nasi uczniowie (i nauczyciele!) chyba byli grzeczni, bo odwiedził nas Mikołaj i obdarował wszystkich cukierkami.

Warto również odnotować, że bardzo ciekawe mikołajowe zajęcia miała klasa 3b.

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada 2021

 

Samorząd Szkolny zorganizował obchody Dnia Pluszowego Misia. Klasy starsze były zachęcone do przyniesienia rysunku misia lub malutkiej maskotki (niektórzy przynieśli przecudne urocze misie „malutkie inaczej”). Dla klas młodszych zorganizowano konkurs na najładniejszy rysunek misia. Do konkurs zgłoszono ok. 60 prac, a poziom rywalizacji był bardzo wysoki. Najładniejsze prace zawisły na gazetce na korytarzu.

Misie towarzyszyły również nauczycielom. Bo przecież każdy lubi pluszowe misie! heart

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

LEKCJA ZOOLOGII

23 listopada 2021

Kolejny raz gościliśmy w szkole pana Krystiana i jego sympatyczne zwierzątka. Uczniowie kilkunastu klas mogli posłuchać opowieści i pająkach, żabach, jaszczurkach, żółwiach i wężach i nawet pogłaskać niektóre z tych przemiłych stworzeń.

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

21 listopada 2021

O tym, żeby być kulturalnym, pomagać innym, być dla nich miłym pamiętamy każdego dnia. Ale w Światowym Dniu Życzliwości w świetlicy i na korytarzach pojawiły się piękne, przypominające o tym, plakaty.

Trochę więcej zdjęć TUTAJ

 


 

PRZED ŚWIĘTEM 11 LISTOPADA

10 listopada 2021

Narodowe Święto Niepodległości w sposób szczególnie uroczysty obchodzone było w naszej szkole w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W ubiegłym roku uroczystość obchodziliśmy jedynie podczas zdalnego nauczania. Również ten rok zmusza, ze względu na panujące obostrzenia, do ograniczeń.

Uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli jednak o zaakcentowaniu ważnej rocznicy. Na klasowych gazetkach oraz szkolnych korytarzach pojawiły się plakaty upamiętniające uroczystość. Szczególnie licznie wykonali je uczniowie klas piątych i szóstych.

 

Klasy 7b i 7c w przededniu narodowego święta, w imieniu szkolnej społeczności, zapaliła przed Pomnikiem Powstańca Śląskiego znicze w narodowych barwach. Chwilą ciszy upamiętniono wysiłek tych, którym przyszło walczyć o odzyskanie niepodległości Ojczyzny oraz tych, którzy w kolejnych latach stanęli w jej obronie. Cześć ich pamięci.

Autorem relacji jest p. Mikołaj Waszyński

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

WYKŁAD PROF. RUSINKA

8 listopada 2021 

Klasa 7c wzięła udział w spotkaniu z prof. Michałem Rusinkiem, zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Wysłuchali wykładu na temat retoryki, więc z pewnością będą się lepiej wypowiadać na lekcjach laugh

 

 


 

JESIENNE WYCIECZKI

wrzesień-październik 2021

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wycieczek, które odbyły się tej jesieni.
Na razie można towarzyszyć klasie 2a (wycieczka do alpakarni w Poczesnej), klasie 3a i 3b (na Kozią Górę), klasom 5 (Pszczyna), klasie 7d i trzem klasom ósmym (Kiczyce). 

Galeria jest TUTAJ

 


 

DZIEŃ DYNI

29 października w klasie 2a odbył się Dzień Dyni. Pani Iza dokładnie pokazała nam jak wygląda dynia (nawet od wewnątrz!). Mogliśmy spróbować pestek dyni, które są bardzo smaczne i zdrowe. Następnie zorganizowaliśmy dyniowe kręgle. Zwycięzcą okazał się Leon, a drugie miejsce zajął Staś. Potem wybraliśmy najlepsze przebranie dyniowe – nie było łatwo wybrać, ponieważ każdy uczeń naszej klasy świetnie się do tego przygotował. Ostatnim punktem naszego dyniowego dnia było zrobienie dyniowej maski lub przestrzennej dyni stworzonej z pomarańczowych pasków. Na koniec pani Iza przygotowała dla nas słodką dyniową niespodziankę.

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Relacja i zdjęcia - p. Izabela Kudzia 


 

LEKCJE MUZYKI

19-21 października 2021

Uczniowie kilku klas młodszych spotkali się z panią Stefanią Dyduch, która zabrała dzieci w muzyczna podróż dookoła świata i przedstawiła tradycyjne instrumenty przywiezione z wielu różnych miejsc, opowiedziała mnóstwo ciekawych historii. Na koniec uczniowie otrzymali instrumenty i poniosły ich afrykańskie rytmy.

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Autorką relacji i zdjęć jest p. Grażyna Liberka-Krowiak

 


 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października 2021

…i zapachniało w szkole przepysznymi herbatami… Tak się bowiem złożyło, że Samorząd Uczniowski i wiele klas z okazji Dnia Nauczyciela podarowali swoim nauczycielom paczuszki aromatycznych, smakowitych herbat.

 

 

Co roku, w październiku wręczane są Nagrody Prezydenta Miasta dla najlepszych nauczycieli oraz miejskie stypendia dla najzdolniejszych uczniów. Z radością informujemy, że wśród nagrodzonych nauczycieli jest pani Ewelina Kosma, a jedną z laureatek stypendium „Tyskie Orły” – nasza absolwentka Alicja Bierwiaczonek. Gratulujemy!

 


 

UŚMIECH I MUZYKA

1 października 2021

W kalendarzu świąt nietypowych 1 października jest wyjątkowym dniem.

O Światowym Dniu Uśmiechu przypomniał Samorząd Uczniowski – zachęcając, żeby tego dnia więcej się uśmiechać, nawet wykorzystując do tego maseczki (da się!)

W Międzynarodowym Dniu Muzyki pani Grażyna opowiedziała klasie 1b i 2c o flecie i zagrała mały koncert.

Był to też Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia – czy wiedzieliście o tym, używając dziś na matematyce tabliczki mnożenia?

 

 

Więcej zdjęć z wydarzeń 1 października TUTAJ.

 


 

RAJD Z KSIĄŻKĄ

30 września 2021

Drużyna reprezentująca naszą szkołę wzięła udział w VII Tyskim Rajdzie z Książką. Motywem przewodnik tegorocznej edycji rajdu był sport. Uczestnicy rajdu odwiedzali więc po drodze różne obiekty sportowe – a tych w naszym mieście nie brakuje. Nasza drużyna zajrzała na boisko do siatkówki plażowej (wiecie, gdzie się znajduje?) i przyjrzała się rowerom i udogodnieniom przygotowanym dla rowerzystów. Odwiedzili też stadion lekkoatletyczny, siłownie plenerowe, sprawdzili że stadion piłkarski i pływalnia nadal stoją na swoich miejscach.

Na mecie każda z dziesięciu drużyn biorących udział w rajdzie zaprezentowała jednego sportowca związanego z Tychami oraz książkę o tematyce sportowej. Nasza drużyna opowiedziała o himalaiście Krzysztofie Wielickim. Przypomnijmy więc przy okazji, że absolwentem naszej szkoły jest inny znany współczesny himalaista – Adam Bielecki.

 

 

Zdjęcia z naszego rajdowego spaceru i podsumowania w Miejskiej Bibliotece Publicznej – TUTAJ

 


 

PRÓBNY ALARM

27 września 2021

Żeby w szkole było bezpiecznie – co roku trzeba przećwiczyć, jak się ewakuować. Próbna ewakuacja przebiegła bardzo sprawnie, wszyscy szybko i bezpiecznie wyszli z budynku.

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

ROCZNICA STANU WOJENNEGO

wrzesień 2021

Informujemy, że 27 września nasza szkoła przystapiła do projektu
"Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie -13 grudnia 1981 - pamiętamy!"

 


 

DZIEŃ KROPKI

15 września 2021

Międzynarodowy Dzień Kropki obchodziliśmy również w naszej klasie 2a. Zaczęliśmy go od zajęć na boisku szkolnym, przy pięknym słoneczku kodowaliśmy zakropkowane pola. Następnie w naszej sali zorganizowaliśmy pokaz mody Kropkowej. Każdy strój był przepiękny i bardzo kreatywny. Mieliśmy ogromny problem z wybraniem osoby, która się wyróżnia swoim ubiorem i kropkowymi dodatkami. Następnie stworzyliśmy prace plastyczne, używając techniki „kropkowej”. Na sam koniec tańczyliśmy z balonami w rytm muzyki i zrobiliśmy swoje pierwsze w tym roku szkolnym klasowe zdjęcie.

Więcej zdjęć TUTAJ

Relacja i zdjęcia – p. Izabela Kudzia

 


 

PIERWSZY OBIAD

8 września 2021

…i nadszedł ten dzień, kiedy nasze panie kucharki zaczęły znowu gotować dla nas najpyszniejsze obiady na świecie.

 

 


 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

1 września 2021

Uczniowie klas pierwszych spotkali się na sali gimnastycznej, uroczyście i oficjalnie rozpoczęli nowy etap w swoim życiu – zostali pasowani na uczniów.

Uczniowie pozostałych klas spotkali się w salach lekcyjnych i tak wystartował kolejny rok szkolny.

 

Więcej zdjęć TUTAJ

 


 

ZANIM ROZPOCZĄŁ SIĘ ROK SZKOLNY…

…przez kilka dni nauczyciele pracowali, przygotowując podręczniki dla uczniów.

W sumie trzeba było przygotować i skompletować podręczniki dla ponad 500 uczniów,
przez nasze ręce przeszło ponad 8, 5 tysiąca podręczników i ćwiczeń.

 

 


 

„ZWIERZĘ TO NIE RZECZ”

W środku wakacji rozstrzygnięty został ogólnopolski konkurs plastyczny „Zwierzę to nie rzecz”, organizowany przez wicemarszałkinię Senatu RP Gabrielę Morawską-Stanecką.

Spośród wielu prac nadesłanych na konkurs jury wyróżniło dwie, narysowane przez nasze uczennice – Małgosię Siek i Xymenę Zaborowską.
Wystawa prac wyróżnionych w konkursie miała miejsce w Senacie (relacja tutaj) oraz w galerii Szyb Wilson (relacja tutaj).

Prace, które wysłaliśmy na konkurs można zobaczyć tutaj (KLIKNIJ),
prace wyróżnione w konkursie – tutaj (KLIKNIJ).

Gratulujemy!

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Rudolfa Zaręby w Tychach
    Szkoła Podstawowa nr 1 w Tychach, pl. Wolności 4
  • 32 2272212

Galeria zdjęć