Dyrekcja Wychowawcy Pozostali nauczyciele Pedagog, psycholog Pielęgniarka Dostępność nauczycieli

Grono Pedagogiczne

Gabinet profilaktyki prozdrowotnej
i pomocy przedlekarskiej

pielęgniarka Beata Gill

poniedziałek 8:00 - 15:35
wtorek 8:00 - 15:35
piątek 11:30 - 15:35

ZAKRES OPIEKI

PIELĘGNIARKI/HIGIENISTKI SZKOLNEJ

NAD UCZNIAMI W SZKOLE

Wykaz świadczeń gwarantowanych pielęgniarki lub higienistki szkolnej udzielanych w środowisku nauczania i wychowania oraz warunki realizacji zawiera załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej – dalej r.ś.g.p.o.

Zgodnie z punktem 2 części I załącznika do r.ś.g.p.o. świadczenia pielęgniarki lub higienistki szkolnej obejmują:

1. Wykonywanie i interpretowanie testów przesiewowych, zgodnie z warunkami określonymi w części II załącznika r.ś.g.p.o.
  2. Kierowanie postępowaniem poprzesiewowym oraz sprawowanie opieki nad uczniami z dodatnimi wynikami testów.
  3. Czynne poradnictwo dla uczniów z problemami zdrowotnymi.
  4. Prawowanie opieki nad uczniami z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnością, w tym realizacja świadczeń pielęgniarskich oraz wyłącznie na podstawie zlecenia lekarskiego i w porozumieniu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, na którego liście świadczeniobiorców znajduje się uczeń, zabiegów i procedur leczniczych koniecznych do wykonania u ucznia w trakcie pobytu w szkole. Sprawowanie opieki nad uczniami przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi wymaga pisemnej zgody rodziców/prawnych opiekunów. Zgodę wyraża się przed objęciem ucznia opieką.
  5. Udzielenie pomocy przedlekarskiej w przypadku nagłych zachorowań, urazów i zatruć.
  6. Doradztwo dla dyrektora szkoły w sprawie warunków bezpieczeństwa uczniów, organizacji posiłków i warunków sanitarnych w szkole.
  7. Edukacja w zakresie zdrowia jamy ustnej.
  8. Prowadzenie u uczniów szkół podstawowych (klasy I-VI) znajdujących się na obszarach, gdzie poziom fluorków w wodzie pitnej nie przekracza wartości 1 mg/l, grupowej profilaktyki fluorkowej metodą nadzorowanego szczotkowania zębów preparatami fluorkowymi 6 razy w roku, w odstępach co 6 tygodni.
  9. Udział w planowaniu, realizacji i ocenie edukacji zdrowotnej.

UCZEŃ, RODZIC/OPIEKUN PRAWNY

MA PRAWO