Aktualności O bibliotece Regulaminy Wesoła Jedynka Pierwszaki

Przypomnienie dla uczniów klas 4-6, którzy potrafią czytać:

Jeżeli OPRÓCZ naszych książek czytasz inne

(z innych bibliotek, pożyczone od koleżanek i kolegów, swoje własne)

i chcesz, żeby to uwzględnić przy wystawianiu oceny za czytelnictwo,

przynieś do biblioteki spis przeczytanych książek przed świętami.

Na spisie NIE TRZEBA podpisu Rodziców, pieczątki biblioteki miejskiej.

Jeżeli czegoś nie wiesz, nie rozumiesz – pytaj!

Nie czekaj na ostatnią chwilę!!!

(ogłoszenie wisi w czytelni, gablotce biblioteki, na drzwiach klas z języka polskiego, na tablicy ogłoszeń na 1. piętrze
oraz jest na stronie biblioteki i na dzienniku elektronicznym od 6 grudnia)

Uczniowie załatwiają tę sprawę OSOBIŚCIE!

Spis książek w języku angielskim dostępny jest TUTAJ

Z powodu choroby p. Renaty Saks w dniach 14-18 listopada
 biblioteka czynna codziennie od 8:15 do 14.00

Zapraszamy do udziału w konkursach!
„Mój zwierzak – mój bohater” (KLIKNIJ),
„Super książka!” (KLIKNIJ) i
„Tu skończyłam – dotąd przeczytałem” (KLIKNIJ)

We wtorek, 27 września, na 2. i 3. godzinie lekcyjnej naszym gościem będzie pan Waldemar Cichoń – autor książek o kocie Cukierku.

Ustalamy, które klasy wezmą udział w spotkaniu smiley

Podczas spotkania będzie można kupić wszystkie części książki o Cukierku w promocyjnej cenie 20 zł. Książki można zamawiać w bibliotece od środy do końca tygodnia.

17 zalet książki:

1. Książka pomaga rozwijać język i słownictwo. Uczy wyrażać myśli i rozumieć innych.
  2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.
  3. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
  4. Książka dostarcza wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.
  5. Książka rozwija uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.
  6. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
  7. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.
  8. Książka uczy etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
  9. Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w rozumieniu zależności.
  10. Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.
  11. Książka pomaga zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.
  12. Książka pomaga zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata, i odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych, buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.
  13. Książka jest towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ją wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.
  14. Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia.
  15. Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami.
  16. Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą – nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż, jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże, ile może dać dobra literatura.
  17. Literatura dziecięca wzbogaca kulturę kraju. Daje pracę wielu ludziom: pisarzom, ilustratorom, wydawcom, redaktorom, drukarzom, recenzentom, księgarzom, bibliotekarzom... Literaturę dziecięcą można również eksportować przynosząc krajowi dochód i uznanie za granicą.

Czytanie jest jak witamina i szczepionka,
dlatego zapraszamy również Rodziców – czytajmy dzieciom 20 minut dziennie.
Codziennie!

Biblioteka i czytelnia zaprasza od czwartku, 15 września.

Uczniowie klas 2 i 3 przyjdą wypożyczyć pierwsze w tym roku książki na lekcji,
w terminach ustalonych z wychowawczyniami.

Do zobaczenia! smiley

Biblioteka i czytelnia będzie czynna dla uczniów tradycyjnie około połowy września.

Na razie (w godzinach od 8:15 do 16:00) zapraszamy w sprawie odbioru podręczników i zwrotu podręczników z ubiegłego roku szkolnego.

Szczególnie prosimy o pilny zwrot podręczników do angielskiego dla klasy drugiej (tylko podręczników, nie ćwiczeń!).

Szanowni Czytelnicy (i ich rodzice)!

Bardzo prosimy o to, żeby nie sklejać książek taśmą klejącą!

Dziękujemy za dobre intencje i próby ratowania książek, ale jest to rozwiązanie wbrew pozorom bardzo nietrwałe! A na dłuższą metę – nieestetyczne. Po pewnym czasie taśma odpada zostawiając brzydkie brązowe ślady. Za pomocą taśmy nie da się przykleić kartki równo (przynajmniej tak wynika z kilkudziesięciu przykładów sklejanych książek na przestrzeni kilkudziesięciu lat). Dla odważnych – galeria, pokazująca skutki użycia taśmy klejącej…

Co więc może zrobić czytelnik, kiedy znajdzie w książce wypadającą kartkę, oderwaną okładkę?

Może zrobić najprostszą rzecz – zgłosić to bibliotekarzowi podczas zwrotu książki! Często tego typu uszkodzenia nie zależą od czytelnika – są konsekwencją poczytności książki lub po prostu słabego jej wykonania. Naprawdę zgłoszenie uszkodzenia jest najlepszą rzeczą, jaką czytelnik może dla książki zrobić!