Aktualności O bibliotece Regulaminy Wesoła Jedynka Pierwszaki Podręczniki

Przypominamy!

Książkę można wypożyczyć najdłużej na dwa tygodnie.
Dotyczy to wszystkich książek, lektur też!

Pamiętaj, że książki lubią jak masz czyste ręce.

Nie sklejaj książki taśmą klejącą (ZAJRZYJ TU).
Jeżeli wypadła kartka, coś się stało – powiedz o tym oddając książkę.

Pełny regulamin biblioteki TUTAJ

Jeżeli czegoś nie wiesz – PYTAJ!

Ta strona może Ci się przydać!

www.wolnelektury.pl

W bibliotece czeka na czytelników między innymi książka "Umarły las".
Ta książka już tu była - ale teraz jest z dedykacją i autografem Adama Wajraka, autora
 smiley

Biblioteka i czytelnia czynne od 8:15 do 16:00.

ZAPRASZAMY!

Spis książek w języku angielskim dostępny jest TUTAJ

17 zalet książki:

1. Książka pomaga rozwijać język i słownictwo. Uczy wyrażać myśli i rozumieć innych.
  2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.
  3. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
  4. Książka dostarcza wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.
  5. Książka rozwija uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.
  6. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
  7. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.
  8. Książka uczy etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
  9. Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w rozumieniu zależności.
  10. Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.
  11. Książka pomaga zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.
  12. Książka pomaga zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata, i odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych, buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.
  13. Książka jest towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ją wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.
  14. Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia.
  15. Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami.
  16. Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą – nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż, jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże, ile może dać dobra literatura.
  17. Literatura dziecięca wzbogaca kulturę kraju. Daje pracę wielu ludziom: pisarzom, ilustratorom, wydawcom, redaktorom, drukarzom, recenzentom, księgarzom, bibliotekarzom... Literaturę dziecięcą można również eksportować przynosząc krajowi dochód i uznanie za granicą.

Czytanie jest jak witamina i szczepionka,
dlatego zapraszamy również Rodziców – czytajmy dzieciom 20 minut dziennie.
Codziennie!

Szanowni Czytelnicy (i ich rodzice)!

Bardzo prosimy o to, żeby nie sklejać książek taśmą klejącą!

Dziękujemy za dobre intencje i próby ratowania książek, ale jest to rozwiązanie wbrew pozorom bardzo nietrwałe! A na dłuższą metę – nieestetyczne. Po pewnym czasie taśma odpada zostawiając brzydkie brązowe ślady. Za pomocą taśmy nie da się przykleić kartki równo (przynajmniej tak wynika z kilkudziesięciu przykładów sklejanych książek na przestrzeni kilkudziesięciu lat). Dla odważnych – galeria, pokazująca skutki użycia taśmy klejącej…

Co więc może zrobić czytelnik, kiedy znajdzie w książce wypadającą kartkę, oderwaną okładkę?

Może zrobić najprostszą rzecz – zgłosić to bibliotekarzowi podczas zwrotu książki! Często tego typu uszkodzenia nie zależą od czytelnika – są konsekwencją poczytności książki lub po prostu słabego jej wykonania. Naprawdę zgłoszenie uszkodzenia jest najlepszą rzeczą, jaką czytelnik może dla książki zrobić!