Rudolf Zaręba - patron szkoły O historii w skrócie Z dziejów szkoły Jubileusz 210-lecia szkoły O nas w prasie Ceremoniał szkolny Nasza oferta

Jubileusz 210-lecia szkoły

Jubileusz 210-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 w Tychach

29 kwietnia 2003 roku

29 kwietnia 2003 r. najstarsza tyska szkoła podstawowa, od lat oznaczona nr 1 i nosząca imię Rudolfa Zaręby obchodziła jubileusz 210-lecia istnienia. Najważniejszym akcentem obchodów jubileuszowych było nadanie szkole sztandaru. Fundatorami, z inicjatywy Rady Rodziców, było grono absolwentów, rodziców naszych uczniów i osób życzliwych szkole. 29 kwietnia, przy dźwiękach orkiestry górniczej, w uroczystym pochodzie zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele przeszli spod szkoły do kościoła św. Marii Magdaleny. Podczas mszy św. (której przewodniczył ks. dr Bernard Kołodziej – absolwent naszej szkoły, obecnie wykładowca Uniwersytetu Poznańskiego) nastąpiło poświęcenie sztandaru. Następnie, w Teatrze Małym, sztandar został oficjalnie przekazany pani dyrektor Joannie Gładysz. Spotkanie w Teatrze uświetniła obecność wybitnych absolwentów. Wykład prof. dr hab. Józefa Biolika (prorektora Akademii Ekonomicznej w Katowicach) rozpoczął uroczystość, koncert kameralny w wykonaniu cenionych muzyków Henryka Jana Botora i Roberta Czmoka pięknie ją zakończył. W Teatrze był również czas na życzenia i gratulacje od władz miejskich i oświatowych, występy taneczne i wokalne naszych uczniów.

Dopiero niedawno, po przetłumaczeniu niemieckich zapisów w kronice szkolnej (prowadzonej od 1865 r.), udało się ustalić istotne daty, które zinterpretować można jako początki tyskiej szkoły: rok 1792 – ustanowienie samodzielnego stanowiska nauczyciela i rok 1793 – oddanie do użytku budynku wzniesionego specjalnie z myślą o szkole.

Od początku roku szkolnego wychowawcy i nauczyciele zapoznawali uczniów z historią szkoły, zwłaszcza z najdawniejszymi jej dziejami zapisanymi na kartach wspomnianej kroniki. Przeprowadzono kilka konkursów – literackich i plastycznych. Prace plastyczne dzieci były pięknym, barwnym elementem okolicznościowych dekoracji. Kilka miesięcy trwało opracowanie jubileuszowej publikacji „Historia i teraźniejszość najstarszej tyskiej podstawówki”. Na kilkudziesięciu stronach zawiera ona między innymi najistotniejsze fakty z dziejów szkoły, przegląd aktualnych wydarzeń, sukcesów i osiągnięć, wykaz nazwisk nauczycieli pracujących w szkole od 1840 r., wiele zdjęć i ilustracji.

Jubileusz stał się pretekstem do napisania hymnu szkoły. Wspólnym wysiłkiem kilku uzdolnionych literacko i muzycznie nauczycielek powstał utwór, który uczniowie odtąd z zapałem śpiewają na zakończenie oficjalnych uroczystości szkolnych.

7 maja, podczas dnia otwartego szkoły, wszyscy absolwenci mogli odwiedzić mury swojej starej podstawówki, obejrzeć wystawy przygotowane z okazji jubileuszu, nabyć okolicznościowe publikacje.

Imprezą towarzyszącą obchodom jubileuszu była wystawa fotografii „Tychy – obraz miasta”. Mając na uwadze wielowiekowe ścisłe związki szkoły z wioską, gminą miejską, a wreszcie miastem Tychy autorzy (nauczycielka SP 1 i uczeń Liceum Plastycznego – oboje absolwenci „jedynki”) starali się pokazać swój własny obraz miasta. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż od kilku lat szkoła jest współorganizatorem konkursu wiedzy o Tychach – więc wystawa tym bardziej dopasowuje się do aktualnego kalendarza imprez. (TUTAJ można obejrzeć internetową wersję tej wystawy).

Jubileusz „jedynki” odbił się szerokim echem. Wiele osób, absolwentów naszej szkoły, rozsianych po Polsce i świecie, z nutką wzruszenia przekazywało nam wyrazy swojej sympatii, dzieliło się radością wynikającą z faktu, że wiele lat temu rozpoczynali edukację w murach tak dostojnej szkoły.